Dobré noviny
Košickí študenti šírili osvetu o onkologických ochoreniach mužov
TASR
TASR

Košickí študenti šírili osvetu o onkologických ochoreniach mužov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Pre okoloidúcich pánov mali v infostánku pripravený model semenníkov, na ktorom im demonštrovali techniku samovyšetrenia.

Košice 18. novembra (TASR) - Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach zorganizovali v sobotu tretí ročník akcie Movember alebo 'fúzatý' november. Jej cieľom je zvyšovať povedomie medzi mužmi o rakovine semenníkov, prostaty, ale aj iných onkologických ochoreniach silnejšieho pohlavia.

"Cieľom nášho projektu je to, aby sme mužom vysvetlili, že tieto témy nie sú tabu a že starostlivosť o zdravie by mala byť súčasťou každodenného života. Sú to veci, o ktorých sa musí rozprávať," uviedla pre TASR za organizátorov podpredsedníčka Spolku medikov mesta Košice Lule Tomiqi. Pre okoloidúcich pánov mali v infostánku pripravený model semenníkov, na ktorom im demonštrovali techniku samovyšetrenia. Je v ňom možné nahmatať aj chorobné hrčky. "Niektorí muži sa pri nás zastavujú sami. Chcú vedieť o tejto problematike viac. Sú aj takí, ktorí sú dosť hanbliví," doplnila s tým, že osobne si všimla väčšiu smelosť zo strany mladších mužov.

K dispozícii mali aj informačné brožúrky Ligy proti rakovine a každý muž dostal od študentov modrú stužku ako znak solidarity s pacientmi, ktorí s rakovinou semenníkov bojujú. Odborné rady poskytoval návštevníkom nákupného centra, kde sa akcia uskutočnila, urológ Ľubomír Lachváč.

Dekan LF UPJŠ Daniel Pella víta osvetové podujatia študentov. "Stávajú sa tradíciou a som veľmi rád, že sú populárne u širokej verejnosti, pre ktorú sú určené," uviedol s tým, že podobné aktivity sú osožné nielen pre laikov, ale aj pre samotných medikov. "A to nadobúdaním zaujímavých skúseností a tréningom komunikácie s ľuďmi – možno aj budúcimi pacientmi," doplnil.

Symbolom tohto podujatia sú fúzy. Akciu spustila v roku 2004 Movember Foundation Charity v Austrálii a na Novom Zélande. Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť. V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie, zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…