Dobré noviny
Než prišli obchodníci, Halloween bol temný sviatok s magickým významom. Pôvodné masky boli ako z hororu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Než prišli obchodníci, Halloween bol temný sviatok s magickým významom. Pôvodné masky boli ako z hororu

Kostýmy zo začiatku minulého storočia boli desivé a zahaľovali tvár.
Kostýmy zo začiatku minulého storočia boli desivé a zahaľovali tvár. — Foto: Instagram: historichalloween

Fotografie halloweenskych kostýmov spred sto rokov pôsobia iným dojmom ako dnes. Sú omnoho desivejšie. Prečo nastala zmena a odkedy desivé strašidlá vystriedali masky superhrdinov?

USA 31. októbra – Na fotografiách zo začiatku 20 storočia v Amerike vidíme tváre zahalené bielou maskou, telá zabalené do bielych plachiet a spoznať osobu v maske je prakticky nemožné.

Autorka knihy o histórii Halloweenu Lesley Bannatyne pre CNN vysvetlila, že ľudia v tej dobe siahali po desivých morbídnych kostýmoch s cieľom odohnať zlých duchov.

„Predtým, než sa sviatok zmenil na rodinný večierok, ako to poznáme dnes, bol hlboko spojený s duchmi a poverami. Nosenie príšerných kostýmov, ktoré neboli inšpirované hororovými filmami, bolo ich neoddeliteľnou súčasťou.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ? (@historichalloween),

Historici spájajú jeho počiatok s oslavou pohanských sviatkov už spred dvetisíc rokov. Sviatok predstavoval spojenie končiaceho sa leta a nastávajúcej tmavej zimy. Už vtedy sa maskovali kožou či hlavami zvierat, aby si ich duch mohol pomýliť.

Masky vyrábali zo všetkého, čo našli doma

V stredovekom Anglicku a Írsku sa ľudia obliekali do kostýmov mŕtvych duší a chodili od dverí k dverám a v mene mŕtvych zbierali pochúťky. Neskôr recitovali básne či spievali pesničky výmenou za jedlo. Tradícia sa okamžite ujala aj v Amerike s príchodom anglicky hovoriacich prisťahovalcov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ? (@historichalloween),

„Ľudia na vidieku prijali svoje pohanské korene a celú temnú ideu. Mali na sebe strašidelný make-up a oblečenie, ktoré si vyrábali doma z čohokoľvek, čo našli po ruke – obliečky, make-up. Anonymita bola veľkou súčasťou kostýmov, lebo celá podstata prezliekania bola v jej zachovaní,“ vysvetľuje Nancy Deihl z Univerzity New York.

Obchodníci využili potenciál

Obchodníkom obľúbená rodinná udalosť vyhovovala. Zlepila hluché miesto v období medzi letom a Vianocami. Sviatok sa začal viac komercionalizovať a výrobcovia začali prichádzať na trh s novými a novými maskami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Urban Archive (@urbanarchiveny),

Podstata desivosti a domáckej výroby masky sa vytratila. V obchodoch sa objavujú prvé masky ovplyvnené pop-kultúrou.

Maskovanie a anonymitu však v 40-rokoch využívali skupinky ľudí aj k vandalizmu a ničeniu majetku. Vandali sa spoliehali na to, že v tajomnej maske na ich identitu nikto nepríde. Úradníci teda prišli s nápadom preorientovať chápanie Halloweenu ako udalosť určenú predovšetkým pre deti a tým sa jeho prepojenie so smrťou stále zmenšovalo.

Každý sa chce ukázať

Od 60-tych rokov ponuka kostýmov zrkadlila hrdinov z televízneho vysielania či populárnych komixových postáv.

 „Dospelí sa rozhodli ukázať svoje tváre. Kostýmy sa stali spôsobom, ako zahrať špeciálnu verziu samého seba a ukázať sa ako Wonder Woman alebo Luke Skywalker,“ ozrejmuje Deihl.

 V súčasnosti ide podľa nej o totálny exhibicionizmus. „Dnes je to jedna veľká kapitalistická oslava, ktorá je úplne odčlenená od akejkoľvek stopy po pohanstve a sústreďuje sa na fantáziu ľudí. Práve preto je globálne úspešná,“ dodáva.    

Už ste čítali?