Dobré noviny
Neopísateľné čaro. V týchto mestách nenájdete jediné auto
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Neopísateľné čaro. V týchto mestách nenájdete jediné auto

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Instagram/giethoorn_village, lacumbrecitaoficial

Mestá bez áut majú mnoho podôb, pozrite si výber tých najzaujímavejších.

BRATISLAVA 13. marca  - Zápchy na cestách a nepríjemný smog z výfukov áut tu nehrozia. Hoci máme 21. storočie, stále sa nájdu miesta, kde sa ľudia zaobídu bez štvorkolesových tátošov. Dôvody, prečo radšej preferujú iný spôsob dopravy, sa rôznia. Ale jedno majú všetky mestá bez áut spoločné – neopísateľné čaro.

Lamu, Keňa 

Ostrov Lamu na severovýchodnom pobreží Keni je najstarším a najzachovalejším svahilským osídlením vo východnej Afrike. Namiesto automobilov sa miestni obyvatelia spoliehajú na somáre. Uličky v rovnomennom meste sú tak úzke, že na väčšine miest sa nedá ani prejsť autom, domáci teda väčšinou chodia pešo alebo na  spomínaných somárikoch. Tí majú na ostrove aj svoj útulok, keďže nie o všetkých je na uliciach či v „domácnostiach“ dobre postarané.

Lamu, ktoré je dnes na zozname svetového dedičstva UNESCO, bolo kedysi najdôležitejším medzinárodným obchodným centrom vo východnej Afrike - čo dokazujú arabský, indický, perzský a európský vplyv na miestnu architektúru. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lamu, Kenya (@lamu.kenya)

Fire Island, New York 

Je ťažké si predstaviť, že neďaleko rušného veľkomesta New York sa nachádza miesto, kde vládne pokoj. Fire Island ležiaci na južnom pobreží Long Islandu je miestom krásnych pláží a veľkolepých západov Slnka. 26 míľ dlhé pobrežie sa dá prejsť len pešo, na bicykli alebo na golfovom vozíku. Okrem pokoja od trúbenia tu nájdete aj modernú architektúru, ktorá určite stojí za to. 

La Cumbrecita, Argentína

Malá dedinka La Cumbrecita nápadne pripomína alpské osídlenia. Za jej založením stojí Nemec Helmut Cabjolsky, ktorý chcel uniknúť ruchu mesta. V roku 1934 kúpil v horách, ktoré dnes obklopujú dedinu, 500 hektárov pôdy. Čoskoro postavil dom, ohradil pozemok a vybudoval škôlku. Postupom času prišlo do osady viac ľudí a v roku 1938 jeho syn Helmut Cabjolsky vypracoval plán mesta.

Nemeckí, švajčiarski, francúzski a rakúski občania - mnohí z nich boli počas druhej svetovej vojny v exile tak založili terajšie alpské mesto, ktoré sa vyzerá akoby bolo z inej krajiny a z inej éry. Dnes dedina funguje na princípe udržateľnosti a dokonca v nej nenájdete žiadne autá. Jediný spôsob dopravy je „po vlastných“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa La Cumbrecita (@lacumbrecitaoficial)

Giethoorn, Holandsko

Malebná holandská dedinka Giethoorn je akoby vytrhnutá z reality. Namiesto asfaltových ciest spájajú ľudí vodné kanály, namiesto áut sa miestni plavia na loďkách s tichým motorom, a namiesto výstavby mrakodrapov tu počuť len jemné šušťanie slamených striech.

Najhlasnejším zvukom, aký tu môžete počuť, je hlasné kvákanie divých kačiek, ktoré plávajú pri riečnych kanáloch.

Malebná dedinka Giethoorn.
Malebná dedinka Giethoorn. Foto: Instagram/giethoorn_village

Halibut Cove,  Aliaška

Málo známe a riedko osídlené mestečko na severnom úpätí Kachemak Bay State Park na Aljaške je ideálnym miestom na rybolov a turistiku. Zaujímavosťou je, že väčšina tunajších domov je postavená na trojnožke v lodeniciach. Nepotrebujete tu auto, v skutočnosti je pohyb po mestečku obmedzený na chôdzu, člnkovanie a štvorkolky.

Zdroj: Lux -review

Už ste čítali?