Dobré noviny
Vakcína od Johnson & Johnson sa od svojich konkurentov líši. V čom je iná?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vakcína od Johnson & Johnson sa od svojich konkurentov líši. V čom je iná?

Na archívnej snímke ampulka s vakcínou proti covidu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson.
Na archívnej snímke ampulka s vakcínou proti covidu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. — Foto: TASR/AP

Európska lieková agentúra minulý týždeň schválila štvrtú vakcínu proti COVID-19. K Moderne, Pfizer BioNTech-u a Astre Zenece pribudla vakcína vyvinutá americkou firmou Johnson & Johnson. Od svojich troch predchodcov sa v istých špecifikách odlišuje. 

BRATISLAVA 15. marca - J&J vakcína je vektorová vakcína s adenovírusom – podobne ako AstraZeneca. Ide teda o vakcínu využívajúca modifikovaný vírus, vďaka ktorému sa do našich buniek dostane informácia na tvorbu povrchového proteínu SARS-CoV2. 

Jedna dávka- jednoduchšia logistika

Najdiskutovanejším a najznámejším rozdielom je to, že očkovanie Johnson & Johnson (J&J) využíva len jednu dávku, kým všetky ostatné vakcíny sú dvoj-dávkové. Čo znamená, že je logisticky menej náročná, keďže netreba sledovať, kedy a kto má byť zaočkovaný druhou dávkou. J&J sa môže navyše bezpečne uchovávať pri chladničkovej teplote dva až osem stupňov Celzia, a to po dobu až troch mesiacov, čo uľahčuje jej distribúciu a znižuje náklady. Napríklad Pfizer vydrží iba päť dní. S tým súvisí množstvo vakcín, ktoré musia byť znehodnotené, ak sa nestihnú aplikovať v čas. 

Zdanlivo menšia účinnosť

Tým, že ide o jedno-dávkovú vakcínu, existuje predpoklad relatívne nízkej účinnosti. Kým Pfizer dosiahol v klinických štúdiách 95-percentnú účinnosť proti symptomatickým infekciám a Moderna 94%, J&J je na tom omnoho horšie. Testy ukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 dva týždne po očkovaní o 67 percent: v skupine, ktorá dostala vakcínu, sa vyskytlo 116 prípadov nákazy (z 19 630 účastníkov), v skupine s placebom 348 prípadov (z 19 691 účastníkov). Ide však o prevenciu pred stredne závažným a závažným priebehom COVID-19. Iné firmy, ako „napríklad Pfizer alebo Moderna, definovali efektivitu na základe objavenia sa akýchkoľvek symptómov COVID-19.,“ píše Vaxinátor.

Okrem toho, efektivita vakcíny J&J s časom narastá. Vakcína pred závažným priebehom COVID-19 ochránila s efektivitou 85% jeden mesiac po očkovaní. Táto ochrana sa však vyšplhala na 100% po 49 dňoch od očkovania. 

Infektológovia okrem toho pripomínajú, že porovnávanie týchto čísiel je porovnávanie hrušiek s jablkami, pretože obe boli testované v iný čas a v inej krajine. Informuje týždenník Trend. Dôležité je spomenúť, že J&J bola testovaná neskôr, v čase kedy sa rozšírili nové mutácie, čo mohlo zhoršiť výsledky testov. Zároveň sa ukazuje sa, že práve táto očkovacia látka je zatiaľ najúčinnejšia v boji s novými variantami Covid.

Rýchlejšia ochrana

S vakcínou J&J začína ochrana pred stredne závažnými až závažným priebehom ochorenia asi dva týždne po očkovaní. Do štyroch týždňov po vpichu v klinických štúdiách nedošlo k žiadnym hospitalizáciám alebo úmrtiam.
Posledné štúdie ukazujú dobrú úroveň ochrany pri prvej dávke vakcín Moderna a Pfizer, ale úplnú ochranu poskytuje až asi dva týždne po druhej dávke - teda päť až šesť týždňov po prvej dávke. Píše CNN.

Na Slovensko by mala prísť v priebehu Apríla. Účinnosť a bezpečnosť vakcíny sa bude naďalej monitorovať prostredníctvom farmakovigilančných systémov v jednotlivých členských štátoch, v Európskej únii a prostredníctvom dodatočných postregistračných štúdií.

Už ste čítali?