Dobré noviny
Vrana nie je samica havrana a krkavce chápu význam slov. O týchto tvoroch ešte mnoho vecí netušíte
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vrana nie je samica havrana a krkavce chápu význam slov. O týchto tvoroch ešte mnoho vecí netušíte

— Foto: TASR /Pavol RemiaWikimedia/Flickr: Pica pica, Sarefo - Trabajo propio

Vrana nie je samica havrana, aj keď takáto všeobecne mylná predstava panuje medzi ľuďmi. Havrana si zas pletieme s krkavocom. Ako sa v čiernych operencoch vyznať?

BRATISLAVA  15. marca - Pohľad na ne v mnohých ľuďoch vyvoláva nepríjemné pocity. Sú často zobrazované ako symbol temnoty alebo sú spájané so smrťou. Svojim hlasom dokresľujú hororové filmy. Havrany, vrany, kavky a krkavce sa ani veľmi nemusia snažiť. Ich prenikavý hlas a tmavé sfarbenie ich k tomu predurčujú. Spolu so strakou, sojkou a s orešnicou patria do čeľade krkavcovitých vtákov.

Fascinujúca inteligencia

Aj keď sa u ľudí netešia veľkej obľube, celá táto rodina vtákov však patrí medzi veľmi inteligentné zvieratá. Dokážu sa napríklad naučiť rozprávať a pochopiť význam slov. Najlepší „lingvista“ spomedzi nich je krkavec, ktorý je zároveň aj najväčší. V rozpätí krídel dosahuje okolo 1 metra. 

Napríklad také vrany zvládli tzv. Stanfordský experiment s marshmallow (penové cukríky). O čo v ňom ide? Dieťa je umiestnené v miestnosti s marshmallow. Niekto mu povie, že ak nezje cukrík počas nasledujúcich 15 minút, dostane druhý a bude môcť zjesť oba. Táto schopnosť oddialiť uspokojenie demonštruje kognitívne schopnosti, ako napríklad plánovanie do budúcna.

Test sa pôvodne uskutočnil s cieľom študovať, ako sa vyvíja ľudské poznanie; konkrétne, v akom veku je človek dosť chytrý na to, aby odložil uspokojenie, ak to preňho znamená lepší prínos do budúcnosti. Vrany tento test zvládli rovnako dobre, ako deti, čo je znamenie toho, že plánujú do budúcna.

Prefíkaný havran a straka so zlou povesťou

Havrany za nimi o nič nezaostávajú. Vo voľnej prírode zhadzujú na ľudí kamene, keď sa až príliš blízko priblížia k ich hniezdam, vedia skúseným rybárom ukradnúť ulovené ryby a s ľahkosťou dokážu hrať mŕtvych, pokiaľ chcú od potravy odlákať ostatné zvieratá. 

Najhoršiu povesť spomedzi krkavcov má straka. Nie lenže jej prischlo prirovnanie „kradneš ako straka“, kvôli jej údajnej záľube v lesklých veciach (nedávna štúdia toto tvrdenie vyvrátila, nájdete ju tu.), ale sú známe aj preto, že v dobe hniezdenia vyberajú cudzie mláďatá z hniezd. Treba však dodať, že to praktizuje aj sojka. Vplyv na populáciu vtákov (úbytok) nebol zaznamenaný. Mimochodom, napríklad sýkorky majú naozaj veľké množstvo vajíčok (okolo 10), aby sa so stratami dokázali vyrovnať.

Rozdiely

Ako sa vyznať v týchto vtákoch? Česká společnost ornitologická vytvorila jednoduchý obrázok, kde nájdete najzákladnejšie rozdiely. Napríklad havran má ako jediný nohavičky. Okrem toho sa jeho leskne domodra alebo dofialova, vranám dozelena. Krkavec má klinovitý chvost, ktorý ho v lete odlišuje od havrana čierneho a vrany čiernej. Viac rozdielov nájdete na obrázku:

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/birdlife.cz/photos/a.10151449586015052/10164866662715052

 

Už ste čítali?