Dobré noviny
Ranné vstávanie už nemusí byť peklo. Stačí dodržiavať pár jednoduchých bodov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ranné vstávanie už nemusí byť peklo. Stačí dodržiavať pár jednoduchých bodov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Tiež je pre vás ranné vstávanie ako za trest? Možno by ste aspoň raz chceli vstať normálne, ale akosi sa neviete premôcť? No ak sa budete držať týchto desiatich rád, vraj budete schopní vstávať skoro a navyše svieži ako rybička.

Niektorí jednotlivci sa nedokážu prebudiť ani za svet. Poznáte to – neustále odkladáte budík, prepočítavate a keď už musíte vstať, nech sa vám radšej nikto ani len nestavia do cesty. No ak budete aspoň dva týždne dodržiavať týchto 10 bodov, ranné vstávanie zvládnete hravo. Samozrejme, ide o mimoriadne veľkú výzvu. Čo všetko by ste mali zmeniť?

1. Nájdite dobrý dôvod si privstať

Pred spaním si skontrolujte svoj zoznam povinností na ďalší deň. So svojimi plánmi naložte tak, aby ste najťažšie a najzložitejšie úlohy dokončili ešte dopoludnia. Ráno je totiž najlepší čas na to, aby ste ukázali v práci svoju produktivitu.

2. Neprestavujte budík

Ani si len nepomyslite na zázrančnú funkciu na vašom telefóne či budíku, ktorá vás bude budiť každých 5 či 10 minút. Ak budík zazvoní, vstaňte hneď. A viete prečo? Krátke intervaly medzi jednotlivými budeniami spôsobia, že sa dostanete do hlbokého spánku a tak bude pre vás vstávanie omnoho ťažšie.

3. Pravidelnosť je kľúčová

Pre kvalitný spánok je nevyhnuté chodiť spať a vstávať v rovnaký čas každý deň. Ak však budete spať napríklad len 4 hodiny, budete sa v dopoludňajších hodinách cítiť hrozne. Dostatočný spánok by nemal klesnúť pod 6 hodín, no ideálnych je 8. A ešte jedna drobnosť. Pravidlo o pravidelnom spánku platí aj cez víkendy. Hoci to bude spočiatku ťažké, napokon sa dostanete do takého stavu, že už rozdiel medzi všedným dňom a víkendom ani nebudete vnímať.

4. Skôr neuškodí

Poznáte to. Niekedy sa prebudíte a zistíte, že je ešte relatívne málo hodín a tak zaľahnete s pokojným svedomím späť. To by ste však nemali robiť. Ak sa náhodou prebudíte skôr, už nechoďte spať. Skúste sa určitým spôsobom motivovať. Mali ste vstať o siedmej, no zobudili ste sa o polhodinu skôr? Výborné. Pokúste sa tento čas využiť efektívne, napríklad na kvalitné raňajky či ranný strečing.

5. Neprespite víkend

Ako sme písali v predošlom bode, dôležité je pravidelne zaľahnúť a vstať v rovnakom čase cez pracovné dni, ale aj cez víkend. Vaše telo i mozog si na to zvyknú, hoci uznávame, možnosť spať dokedy sa nám chce, bez otravného budíka, je príliš lákavá. No skúste sa premôcť a váš organizmus vám zatlieska.

6. Skáčte

Takto dodáte po zobudení vášmu telu toľko potrebnú energiu. Navyše, váš lymfatický systém takto bude môcť zabojovať s toxínmi, ktoré boli produkované v noci.

7. Strečing

Ak nechcete poskakovať a buntošiť susedov pod vami, dobrý nápad je aj strečing. Ponaťahovať sa totiž môžete aj v posteli. Dajte si strečing aspoň 5 až 10 minút a zaručene sa budete cítiť lepšie.

8. Otvorte okno

Prílev čerstvého vzduchu nikdy nezaškodí. Ešte lepšie je, ak to počasie dovoľuje, vybehnúť na balkón a zhlboka sa nadýchnuť. Hneď vám bude lepšie.

9. Pohár vody

Ráno sa treba bezpodmienečne hydratovať, no lepšie urobíte, keď si do pohára vody vytlačíte citrón a pridáte trochu medu. Tento „koktail“ by vás mal vzpružiť.

10. Dobré raňajky

Samozrejme, toto je tiež základ, ktorý vám pomôže naštartovať sa do dňa. Aj keď väčšina z nás chaoticky nestíha, skúste aplikovať jeden z predošlých bodov – napríklad neprestavovať budík donekonečna – a urobiť si dobré raňajky. Nezabúdajte na to, aby boli nielen chutné, ale aj zdravé.

Už ste čítali?