Košickí medici si pripomenú Svetový deň boja proti AIDS
Cieľom podujatia nazvaného World AIDS Day je poukázať na vážnosť situácie v súvislosti s AIDS. V infostánku budú medici informovať o ochorení a hovoriť o možnostiach a najmä dôležitosti prevencie.
Košice 30. novembra (TASR) - Študenti Lekárskej fakulty (LF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach zorganizujú vo štvrtok (1. 12.) na študentských internátoch osvetovú akciu pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Oboznamovať spolužiakov o tomto závažnom ochorení a zároveň búrať predsudky vo vzťahu k nakazeným ľuďom budú v čase medzi 13.00 h a 18.00 h na Medickej 4. Informovala o tom dnes PR manažérka LF Jaroslava Oravcová.
"Každý, kto sa pristaví pri našom infostánku, dostane červenú stužku, ktorá je symbolom práve tohto dňa a bude si s nami môcť zasúťažiť aj o pekné ceny. Podujatie ukončíme o 18.00 h sviečkovým pochodom, tentoraz trošku netradične - vypustením balónov šťastia na pamiatku ľuďom, ktorí podľahli tomuto ochoreniu a tiež na znak solidarity s ľuďmi, ktorí s ním stále bojujú," uviedla študentka fakulty a členka Spolku medikov mesta Košice Lucia Čergeťová.
Cieľom podujatia nazvaného World AIDS Day je podľa nej poukázať na vážnosť situácie v súvislosti s AIDS. V infostánku na prízemí internátu budú medici informovať o ochorení ako takom a hovoriť o možnostiach a najmä dôležitosti prevencie.
"Zároveň sa však budeme snažiť kolegov upozorniť na fakt, že aj HIV pozitívny človek je naďalej človekom a potrebuje sa integrovať do normálneho života, preto je namieste vyvracať predsudky, ktoré kolujú v našej spoločnosti. Spomenieme preto slávnych ľudí z našej i zahraničnej kultúry či športu, ktorí tomuto zákernému ochoreniu podľahli," priblížila ďalej Čergeťová.
Prvý decembrový deň sa ako Svetový deň boja proti AIDS pripomína sa už vyše štvrťstoročie. Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti predstavuje smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami, ktorého pôvodcom je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV.
"Realita je taká, že ani po 35 rokoch nemáme účinný liek na definitívne porazenie pôvodcu ochorenia, no vo vyspelých krajinách, ku ktorým patrí aj Slovensko, už majú pacienti k dispozícii vysokoúčinnú antiretrovírusová terapiu, ktorá im dokáže značne predĺžiť a skvalitniť život napriek infikovaniu vírusom. No prevažná väčšina chorých zo zaostalejších oblastí sveta nemá prístup k efektívnej liečbe," uviedol prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny LF UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Pavol Jarčuška. Študentskú akciu príde osobne podporiť.