Dobré noviny
Handlová rozdala rúška lekárom, učitelia v Trenčianskom kraji zas vodičom a sociálnym pracovníkom
TASR
TASR

Handlová rozdala rúška lekárom, učitelia v Trenčianskom kraji zas vodičom a sociálnym pracovníkom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Mesto Handlová rozdalo v uplynulých dňoch viac ako stovku základných rúšok medzi tamojších lekárov.

Žilina otvorila krízové centrum, ktoré pomôže najohrozenejším ľuďom

Mesto Žilina otvorilo v pondelok krízové centrum, ktoré bude pomáhať najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Sústreďovať sa v ňom budú všetky podporné činnosti pre seniorov, občanov v sociálnej núdzi či karanténe, ktorí potrebujú pomoc. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Centrum bude podľa neho koordinovať prácu dobrovoľníkov, zabezpečovať distribúciu osobných ochranných prostriedkov pre ohrozené skupiny, ľudí v núdzi či seniorov. „Súčasťou budú aj služby centra dobrovoľníckej psychologickej podpory, ktoré bude zabezpečovať viac ako 20 profesionálnych psychológov. Služba je prístupná pre obyvateľov mesta Žilina,“ doplnil Miškovčík.

Upozornil, že z dôvodu prijatých preventívnych opatrení proti prenosnému ochoreniu COVID-19 sa množstvo ľudí ocitlo v domácej karanténe či sociálnej izolácii. „V Žiline aktuálne žije 20 000 seniorov nad 60 rokov a starších. Mnohým z nich pomáha najbližšia rodina, no iným takáto pomoc chýba. Okrem seniorov je množstvo ľudí v núdzi, ktorí potrebujú pomôcť s každodennými činnosťami. Potrebujú nakúpiť potraviny, drogériu či lieky, vybaviť neodkladnú záležitosť na úrade, vodiť von psa alebo sa len potrebujú pozhovárať a upokojiť,“ uviedol hovorca mesta Žilina.

„Krízové centrum bude zabezpečovať, aby sa každému, kto o pomoc požiada, aj adresne dostala. Chcem poďakovať najmä dobrovoľníkom, ktorí sa sami prihlasujú, a každý deň ich niekoľko pribúda. Bez spolupatričnosti a vzájomnej pomoci by to nebolo možné. Som rád, že napriek neľahkej dobe Žilinčania preukazujú svoju ľudskosť,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Nový webový projekt BSK spája tých, čo potrebujú pomoc s tými,ktorí ju ponúkajú

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil projekt Pomôžme si. Nová internetová služba spája na jednom mieste v čase šírenia nového koronavírusu tých, ktorí potrebujú pomoc s tými, ktorí pomoc ponúkajú. Projekt je dostupný na novom portáli kraja, ktorý bude dohliadať na to, aby sa čo najmenej obchodovalo a čo najviac nezištne pomáhalo. Predstavitelia kraja o tom informovali na pondelkovom brífingu.

„Sám som bol adresátom desiatok telefonátov a správ – sedím doma, nemám čo robiť, mám auto, môžem voziť tovar. Na druhej strane máme vo vchode dve starenky, nemá im kto nakúpiť. Je to tip vecí, ktoré chceme poskytnúť ľuďom, aby sa na jednom mieste stretla ponuka s dopytom a vieme si to vyriešiť občiansky a nepotrebujeme do toho zaťahovať inštitúcie,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Návštevník portálu môže vyhľadávať v už existujúcich položkách, alebo pridať vlastnú ponuku alebo dopyt. Jednotlivé inzeráty sú zaradené v kategóriách, napríklad výroba rúšok a zdravotníckych pomôcok, varenie a pečenie, doručovanie tovaru, požičiavanie náradia či pomoc s nákupom alebo starostlivosťou o zviera.

„Najprv sme si mysleli, že to bude o tom, že niekto ušil rúška a chce ich darovať na najsprávnejšie miesto, ale zistili sme, že foriem pomoci môže byť viac a ľudská kreativita nepozná hranice,“ poznamenal Droba s tým, že administrátori budú dohliadať na to, aby sa na tejto platforme, ktorej je kraj len sprostredkovateľom a kde sa nebude predávať reklamný priestor, čo najviac nezištne pomáhalo a čo najmenej obchodovalo.

Podmienkou na pridanie inzerátu je uvedenie kontaktných údajov, teda buď e-mailovej adresy alebo telefónneho čísla a súhlas so všeobecnými podmienkami. Bratislavský kraj v tejto súvislosti napríklad oslovil organizácie cestovného ruchu, ktorých je členom, aby kontaktovali svojich turistických sprievodcov.

„Majú vynikajúce jazykové znalosti a v tejto dobe, keď nie sú deti v škole alebo doma, ich môžu doučovať alebo učiť cudzí jazyk,“ poznamenal Michal Feik, vedúci Odboru komunikácie Úradu BSK. Prvé ponuky sa na portáli už objavili, kraj verí, že ich časom pribudne a nemusia sa týkať len doučovania detí, ale aj dospelých.

Projekt Pomôžme si je súčasťou nového portálu www.BratislavskyKraj.sk, ktorý prevádzkuje Bratislavský kraj. Okrem aktuálneho spravodajstva z celého kraja poskytuje pre obyvateľov kraja aj komplexné informácie o novom koronavíruse. Portál za mesiac svojej existencie navštívilo 720.000 používateľov s celkovým počtom viac ako 1,6 milióna zobrazení.

Časť 4 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…