Dobré noviny
Ak sa chystáte do zahraničia, pozor. Po 1. septembri sa mení viacero vecí
TASR
TASR

Ak sa chystáte do zahraničia, pozor. Po 1. septembri sa mení viacero vecí

Dubrovník
Dubrovník — Foto: pixabay.com/fjaka

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizoval opatrenia v súvislosti s prekročením hraníc SR.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizoval opatrenia v súvislosti s prekročením hraníc SR. Medzi rizikové krajiny budú od 1. septembra od 7.00 h zaradené aj Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú musieť absolvovať domácu karanténu. TASR o tom v piatok informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Osobám, ktoré sa nachádzali 14 dní pred príchodom na Slovensko na území rizikovej krajiny Európskej únie a zároveň v tomto období nenavštívili rizikovú krajinu mimo Európskej únie (EÚ), úrad nariadil izoláciu v domácom prostredí až do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.

Ak nemáte príznaky, test absolvovať nemusíte

Podľa nariadenia hygienikov musia toto vyšetrenie absolvovať najskôr piaty deň po príchode z cudziny. Osoby bez príznakov môžu opustiť domácu izoláciu po desiatom dni aj bez absolvovania testu. Od povinnosti absolvovať RT-PCR test sú oslobodené deti do troch rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater dieťaťa neurčí inak.

Osoby, ktoré pred príchodom na Slovensko navštívili počas predchádzajúcich 14 dní rizikovú krajinu mimo EÚ, nemôžu opustiť domácu izoláciu bez negatívneho výsledku RT-PCR testu. V domácej izolácii musia po túto dobu zostať aj ostatní členovia domácnosti.

Odporúčanie odborníkov

Ešte pred prekročením hraníc z Ukrajiny na SR sa budú musieť osoby podľa nariadenia ÚVZ zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica. Bez tohto potvrdenia nebudú môcť vstúpiť na územie SR. Občania mimo EÚ budú musieť mať toto potvrdenie k dispozícii počas celého pobytu.

Nariadenie spresňuje, kto sa po príchode na územie SR musí preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako 96 hodín. Konzílium odborníkov naďalej ľuďom odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia.

Kedy musia zamestnávatelia kontrolovať zamestnancov?

Zamestnávatelia budú od začiatku septembra povinní kontrolovať, či zamestnanci po návrate z rizikových krajín absolvovali povinnú desaťdňovú izoláciu zakončenú negatívnym testom na ochorenie COVID-19, alebo vyžadovať potvrdenie o prekročení štátnej hranice Slovenskej republiky staršie ako desať dní.

Pokiaľ sa zamestnanci takýmto potvrdením nepreukážu, nesmie ich zamestnávateľ pustiť na pracovisko alebo do prevádzky a musí ich nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). V piatok o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ.

Pokuta až 20-tisíc eur

„Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ďalej podotýka, že prevádzkovateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla,“ uviedol ÚVZ vo zverejnenom opatrení. Za odôvodnené podozrenie možno podľa úradu považovať napríklad nástup do zamestnania, dni pracovného voľna či služobnú cestu.

„Predpokladá sa, že prevádzkovateľ vyvinie všetku náležitú snahu o zistenie skutočnosti, či pracovníkovi takáto povinnosť v zmysle opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vznikla,“ dodal ÚVZ. Nerešpektovanie opatrenia je správnym deliktom, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške až do 20 000 eur.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…