Dobré noviny
Vladimír Strmeň zažil SNP v prvej línii. Dnes má silný odkaz pre Slovensko
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Vladimír Strmeň zažil SNP v prvej línii. Dnes má silný odkaz pre Slovensko

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a  priamy účastník SNP Vladimír Strmeň počas centrálnych osláv 76. výročia Slovenského národného povstania
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a priamy účastník SNP Vladimír Strmeň počas centrálnych osláv 76. výročia Slovenského národného povstania — Foto: TASR/Ján Krošlák

Nevynechal žiadne oslavy SNP, vždy počas nich sedí v prvých radoch.

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) – Nikdy nevynechal žiadne oslavy SNP a vždy počas nich sedí v prvých radoch. Reč je o pánovi Vladimírovi Strmeňovi, ktorý v týchto dňoch oslávil 92 rokov a patrí medzi posledných žijúcich účastníkov Slovenského národného povstania (SNP). Zúčastnil sa, samozrejme, aj osláv 76. výročia SNP.

Ako uviedol minulý rok pre TASR, oslavy u neho oživujú spomienky na Povstanie. „Veď to bola úžasná doba, keď Slobodný vysielač, Banská Bystrica oznámil celému svetu, že slovenský národ so zbraňou v ruke povstal proti nenávidenému nepriateľovi – fašizmu,“ vyznal sa pán Strmeň.

Niečo dobré pre národ

Veterán vysvetľuje, že do zákopov a na bojiská šli s nadšením, aby vykonali niečo dobré pre národ: „SNP je svetlá kapitola našich dejín, veď sme sa zaradili medzi víťazné národy druhej svetovej vojny. SNP jej koniec urýchlilo."

Pán Vladimír Strmeň.
Pán Vladimír Strmeň. Foto: TASR/Ján Krošlák

Cez Povstanie bol u partizánskej jednotky na Španej Doline, kde ich bolo okolo 200. Boli nasadení na bojiská pri Kremnici, ale najviac v Turci. „Nastúpil som na vojenskú školu k armádnej banskobystrickej kapele. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, bol som nútený školu prerušiť a pripojiť sa k partizánom. Bojoval som neďaleko svojho rodiska, kde som bol ťažko ranený," uviedol v rozhovore pre portál BBonline.sk.

Ťažké chvíle v zákopoch

„Ak niekto povie, že nám bolo dobre, tak to nie je pravda, zažili sme veľa útrap. Stravu, vodu a muníciu nám mohli prisúvať len v noci a preto sme jej mali nedostatok. Velitelia nám kázali strieľať len krátkymi dávkami, čo sa však nedalo,“ zaspomínal si na chvíle strávené v bojoch.

Jeden z najťažších okamihov zažil podľa vlastných slov v októbri 1944, kedy bol počas boja ranený a črepiny ho zasiahli do ruky a chrbta. „Mal som šťastie, že ma hneď ešte pod paľbou zobrali na obväzište. Tam bola náhodou sanitka, ktorá nás doviezla do Banskej Bystrice, kde ma operovali,“ priblížil s tým, že do nemocnice vtedy privážali obrovské množstvo ranených. „Operačná sála šla na tri zmeny. Pod jej oknom bola veľká kopa odoperovaných rúk a nôh, vo veľkej kaluži krvi. Bolo hrozné vidieť to,“ dodal.

Dostal sa až do oslobodenej Banskej Bystrice

Vladimír Strmeň neskôr prešiel Horehroním cez Vernár do Popradu, kde bola jeho jednotka pričlenená k ôsmemu zboru armádneho generála Ludvíka Svobodu, uvádza portál BBonline.sk. Aj napriek nasadeniu v prvých líniách sa mu napokon podarilo dostať až späť do oslobodenej Banskej Bystrice.

Ako tvrdí, o tomto neľahkom období beseduje s mladými ľuďmi, aby si vážili, že už 76 rokov žijeme v mieri. „Kto nezažil krutosť vojny, berie tieto skutočnosti ako samozrejmosť," hovorí a dodáva, že navštevuje základné a stredné školy, kde prednáša o 2. svetovej vojne, SNP a oslobodení Slovenska.

Vladimíra Strmeňa vo svojom prejave zmienila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Spomenula, že jej raz na otázku, čo považuje v živote za najdôležitejšie, povedal: „Ja sa vždy dívam dopredu. Nikdy nie nazad, lebo to čo bolo sa už nedá napraviť. Vždy treba ísť s úsmevom dopredu a vždy s nádejou, že môžem niekomu pomôcť, alebo urobiť to, z čoho bude mať radosť.“

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…