Dobré noviny
Europoslankyňa Beňová kritizuje snahy o sprísnenie legislatívy o interrupciách
TASR
TASR

Europoslankyňa Beňová kritizuje snahy o sprísnenie legislatívy o interrupciách

Na snímke europoslankyňa Monika Beňová.
Na snímke europoslankyňa Monika Beňová. — Foto: TASR/Martin Baumann

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) kritizuje iniciatívu niektorých poslancov Národnej rady (NR) SR týkajúcu sa platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva, pričom hovoria o jej sprísnení.

Bratislava 15. septembra (TASR) - Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) kritizuje iniciatívu niektorých poslancov Národnej rady (NR) SR týkajúcu sa platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva, pričom hovoria o jej sprísnení. Prezidentke SR Zuzane Čaputovej a predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) adresovala otvorený list, pod ktorý sa podpísali desiatky ďalších europoslancov.

Beňová spolu s kolegami žiada poslancov NR SR, aby rešpektovali základné práva všetkých slovenských občanov pri ich samostatnom rozhodovaní o ich vlastnom zdraví a reprodukčných právach. „Tie sú základom ich práva na rovnosť a súkromie týkajúce sa intímnych záležitostí fyzickej a psychickej integrity,“​ komentovala s dôvetkom, že žiadajú upustiť od prijímania legislatívy, ktorá by takéto práva narúšala.

Dokument je podľa nej v rozpore so zásadami dobrej lekárskej praxe

Zdôraznila, že interrupcia je citlivá záležitosť, ženy preto v tejto súvislosti potrebujú včasný a zaistený prístup k potrebným informáciám a službám v tejto oblasti. „Dokument predložený v Národnej rade SR pod číslom 154 je svojou snahou o predlžovanie lehoty na rozmyslenie pred vykonaním interrupcie v priamom rozpore so zásadami dobrej lekárskej praxe, ľudskými právami a medzinárodne akceptovanými odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie,“ uviedla.

Ďalšie porušovanie

Ďalej podľa jej slov porušuje tiež povinnosti interpretované komisárkou Rady Európy pre ľudské práva, na základe ktorých majú členské štáty Európskej únie zabezpečiť prístup k starostlivosti súvisiacej s interrupciami. „Akékoľvek odmietnutie starostlivosti zo strany zdravotníckeho personálu z dôvodu náboženského vierovyznania nikdy nemôže mať za následok ohrozenie práva ženy na ochranu jej sexuálneho a reprodukčného zdravia,“ mieni europoslankyňa.

Zákon by podľa nej tiež poškodzoval rovnosť, dôstojnosť, autonómiu a telesnú integritu žien a obmedzil by im prístup k informáciám a právam na súkromný život a zdravie.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…