Dobré noviny
Igor o manželku prišiel pre komunistický režim: Pochopil som, že je neľudský a čoho je schopný
Simona Gálová
Simona Gálová

Igor o manželku prišiel pre komunistický režim: Pochopil som, že je neľudský a čoho je schopný

Igor Bielik
Igor Bielik — Foto: Pametnaroda.cz/sk/

Pamätník Igor Bielik sa stal vďaka úteku z Československa hádzanárskou hviezdou Izraela.

S návrhom emigrovať prišla mama. „Na moju mamu sme sa spoliehali nie stopercentne, ale tisícpercentne. Presvedčila nás tým, čo sa dialo v Maďarsku,“ vysvetľoval. Mamin manžel bol tiež za, Igorov brat Peter trávil leto v Izraeli.

S plačom v očiach odišla

Igor mal už dva roky vážnu známosť, Slávu Kopálovú. O tom, ako túto situáciu vnímala ona, si môžete prečítať na tomto odkaze. „Bola to moja prvá veľká láska,“ spomínal Igor. Slávka sa bez váhania rozhodla, že pôjde s nimi. „Prosil som ju, aby to nikomu nehovorila, ani rodičom. Ale ona nakoniec večer pred odjazdom zavolala staršej sestre, ktorá bývala v Bratislave, a chcela sa rozlúčiť.“

Vlak smerujúci do Viedne zastavil na hranici. V týchto chaotických dňoch sa cestovné doklady vôbec nekontrolovali. Avšak, vlak sa nehýbal a z diaľky bolo počuť pohraničiara vykrikovať Slávkine meno pred každým vagónom. „Až prišli k nám a povedali Sláve, aby vystúpila s kufrom z vlaku, že je neplnoletá a jej otec ju čaká na hranici.“

Bolo evidentné, že sestra zalarmovala otca a ten prišiel pre Slávku z Prievidze do Kittsee. Pohraničiar jej skontroloval pas a videl, že má dvadsaťtri rokov. „Ale ona už nemohla. Zobrala kufor a s plačom v očiach išla späť. Takže to bolo prvýkrát,“ spomínal smutne.

Na druhú stranu zemegule

Pôvodne mali z Viedne namierené do švajčiarskeho St. Gallenu, kde mal Igor dohodnuté, že ho angažujú ako hráča a postarajú sa o celú rodinu. O ich emigrácii sa však dozvedel strýko v Austrálii. Bol bratrancom nebohého otca, ktorý sa tam vysťahoval z Maďarska pred druhou svetovou vojnou. Stal sa bohatým veľkopodnikateľom. Tvrdil, že sa o nich postará. Veď už predtým posielal mame malé finančné príspevky a pamätníka lanáril tým, že v Austrálii je tá najlepšia hádzaná na svete.

Galéria

Galéria

Zvažovali aj Izrael, pretože tamojší hádzanársky klub mal o Igora záujem. Tiež tam žili mamini súrodenci, ale otčim do Izraela nechcel ísť. Obával sa, že by sa ťažko uplatnil. Sláva dostávala do Bratislavy správy od pamätníka z Viedne cez jeho trénera a spoluhráča, ktorí pôsobili v Rakúsku. V momente, keď sa dozvedela, že rodina odchádza do Austrálie, rozhodla sa okamžite odísť do Viedne a pridať sa k nim. Podarilo sa jej zrýchlene vybaviť víza a už začiatkom októbra odlietali do Sydney.

Krajina bez hádzanej

V lietadle zbadal pamätník spolužiaka s rodinou. Toho, ktorý na neho v škole vykrikoval „ty židovský pes“. „Nikdy v živote som nebol pomstychtivý, ale vtedy to zo mňa vyšlo a pred všetkými som sa ho spýtal: ‚Ivan, a Ty sa nehanbíš utekať z Československa do Austrálie so židovským psom?’ V tom lietadle bolo totiž veľa Židov,“ spomína dnes s úsmevom.

Brat Peter mal za nimi tiež prísť z Izraela do Austrálie. Najväčšie rozčarovanie zažil pamätník hneď po príchode: hádzaná sa totiž vtedy v Austrálii vôbec nehrala. Slovom „handball“ sa označoval šport podobný squashu, ktorý sa hral rukou, bez rakety. „Bol som hotový a šokovaný.“

Strýko mu najprv sprostredkoval prácu v textilnej fabrike, mama s otčimom spočiatku pracovali v práčovni. „V lete je v Austrálii okolo 40 stupňov,“ vysvetľoval, o akú ťažkú prácu išlo. Po mesiaci ich so Slávou strýko zamestnal v kafetérii svojho veľkého hotela v Modrých horách neďaleko Sydney. Aj mama si našla ľahšie zamestnanie.

Klub ho stále chcel

Relatívne rýchlo začali problémy so Slávinými rodičmi, ktorí nedokázali akceptovať dcérinu emigráciu a vypisovali jej smutné listy. „Prvé dva mesiace bola úplne mimo. Vedel som, že keď sa vráti z práce a príde dopis od rodičov, bude zrútená.“ Pochádzala z katolíckej rodiny a viac-menej sa kvôli rodičom 4. novembra 1968 zosobášili v katolíckom kostole. Mama pamätníka videla, aká je Sláva nešťastná, tak povedala: „Mne to nevadí, zoberte sa, kde chcete.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 3 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…