Dobré noviny
Prežil pád zo štítu a rozhodol sa, že bude záchranárom. Z milovaných Tatier ho nakoniec vyhnali komunisti
Simona Gálová
Simona Gálová

Prežil pád zo štítu a rozhodol sa, že bude záchranárom. Z milovaných Tatier ho nakoniec vyhnali komunisti

Alexander Luczy.
Alexander Luczy. — Foto: Archív AL

Alexander Luczy, Šaňko či Šanika, ako ho prezývajú priatelia, pre Dobré noviny prezradil neuveriteľné zážitky z hôr aj zo záchranárskych akcií a porozprával aj o tom, ako ho bývalý režim prinútil vymeniť Vysoké Tatry za švajčiarske Alpy.

 

Z Kežmarského štítu letel ako vták

S lezením po skalách začal ako 16-ročný a odvtedy absolvoval stovky výstupov. Jeden z nich ho však takmer pripravil o život. Koncom augusta 1959 liezol s kamarátom Rudom na Kežmarský štít. „Neboli sme naviazaní, lano bolo na vrchole a slúžilo nám ako podložka na sedenie. To bol posledný okamih, kedy by sa bolo dalo ešte otočiť koleso osudu v môj prospech. Ale nestalo sa,“ opisoval osudný deň.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1802584653094332&set=a.1802578199761644

Zrazu sa ocitol vo vzduchu. Mal pocit, že letí ako vták. Po niekoľko metrovom páde sa nad ním skláňal priateľ Rudo, ktorý si uvedomoval, aká vážna je situácia. „Ukazovákom pravej ruky si prejdem po zuboch. Zázrak, ani jeden nie je vybitý. Som šťastný, nerozbil som si držku. O zvyšok sa nestarám,“ opisoval situáciu vo svojej knihe.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2659363330749789&set=a.2659363120749810

Prvá akcia v záchrannej službe

Zatiaľ čo Šanika bol rád, že má všetky zuby, záchranári horskej služby mali čo robiť, aby ho v noci z Kežmarského štítu zniesli do nemocnice. „Na ďalší deň o tom písali aj v popradských novinách. Vraj to bola najťažšia záchranná akcia toho leta,“ spomínal Alexander, ktorý sa z vďačnosti k záchranárom sám stal dobrovoľníkom horskej záchrannej služby.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3780612405291537&set=a.638649359487873

Na svoju prvú záchrannú akciu nikdy nezabudne. „Nebola to záchrana, ale znášanie mŕtvoly. Išli sme do Tichej doliny, kde v zime jednu dámu zabila lavína,“ povedal. Telo ženy našiel miestny horár v doline až v júli, keď sa roztopil všetok sneh. „Vedúci akcie Palo Vávro mne a ešte jednému kolegovi povedal, aby sme mŕtvolu zabalili do vreca, no nemali sme ani žiadne rukavice ani iné ochranné prostriedky. Vávro ma chcel jednoducho otestovať,“ spomínal dnes už s úsmevom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3780612385291539&set=a.638649359487873

Po Alexandrovom rozprávaní s ironickým humorom ma vôbec neprekvapilo pokračovanie už i tak bizarného príbehu. „Zrazu sa hlava tej mŕtvoly uvoľnila a začala sa kotúľať dole kopcom. Zastavila sa asi po dvadsiatich metroch. Vávro po mne skríkol, nech idem po tú lebku. Keď som ju len tak tak doniesol ku zvyšku tela, povedal mi: „Ty si skvelý záchranár, vôbec si sa tu neposral.“ To bola jeho skúša, ja som prešiel a bol som záchranárom,“ ukončil so smiechom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3780612188624892&set=a.638649359487873

Medvedia sezóna

Hory mu priniesli niekoľko vtipných momentov, medzi ktoré patrí nečakané nočné stretnutie koncom zimy, keď sa pomaly prebúdzali medvede. „Kráčam hore Malou Studenou dolinou na snehu, ktorý mi dovoľuje dostatočne vidieť aj bez umelého svetla. V pravej ruke horolezecký čakan, pre každý prípad. Zrazu hrôza. Nastal posledný okamih môjho doteraz krátkeho života. V bezprostrednej blízkosti predo mnou počujem zvuk, ktorý, ako si okamžite pomyslím, môže pochádzať len od medveďa,“ opisoval zážitok vo svojej knihe.

Niečo fučí, alebo stoná, s intenzitou najmenej byvola. Tma zintenzívňuje silu zvuku. Ak zle vidíš, lepšie počuješ. Aj fantázia pracuje lepšie. „To samozrejme nemôže byť ľudská bytosť, myslím si. S trasúcou sa rukou zapínam lampu. Na snehu vo vyšliapanej stope predo mnou čupí človek, horolezec. Vykonáva základnú fyziologickú potrebu každého živého tvora, vyprázdňuje si črevá. Ľudovo povedané, ’serie‘,“ dodal s humorom.

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…