Dobré noviny
Známe turistické miesto pri Popradskom plese zrekonštruovali. Vyzerá ako voľakedy a dnu konečne nezateká
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Známe turistické miesto pri Popradskom plese zrekonštruovali. Vyzerá ako voľakedy a dnu konečne nezateká

Symbolický cintorín.
Symbolický cintorín. — Foto: TASR / Štátne lesy TANAPu

Kaplnka na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese sa dočkala rekonštrukcie.
 

Vzácna pietna pamiatka pri Popradskom plese sa dočkala rekonštrukcie, ktorá nadviazala na jej pôvodný vzhľad. „Kaplnka na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese sa dočkala obnovy strešnej krytiny. Zámerom bolo dodržať pôvodný tvar strechy so zašpicatenými koncami šindľov," informujú o rekonštrukcii Štátne lesy TANAPu.

Správcovia Symbolického cintorína sa zamerali na prinavrátenie pôvodnej krásy kaplnky, ktorá akoby strážila všetky obete hôr. Od roku 1940 prešla niekoľkými rekonštrukciami, ktoré zmenili jej špecifický ráz. Počas roku 1961, kedy potrebovala prvú výraznú rekonštrukciu dokonca na rozkaz od vtedajšieho vedenia TANAPu z kaplnky zvesili kríž a spodný, starý šindeľ jednoducho prekryli novým. Prvok, ktorý bol pre ňu špecifický, sa teda vytratil.

Pri aktuálnej rekonštrukcii sa správcovia zamerali najmä na to, aby kaplnka dostala svoj pôvodný vzhľad. „Predlohou nám bola aj historická fotografia z roku 1949, takže teraz majú návštevníci po 80 rokoch možnosť vidieť kaplnku v pôvodnej kráse,“ hovorí Igor Cpin, vedúci ochranného obvodu Vyšné Hágy.

Kaplnka dostala novú krytinu z dreva červeného smreku, zatiaľ čo predtým sa zvykli používať šindle zo smreku obyčajného. Podľa Ivety Bujnovej, vedúcej Krajského pamiatkového úradu Prešov, sa predpokladá, že „kvalita rezaného šindľa bude dobrá a dlhšie vydrží tvrdé tatranské podmienky aj bez základnej údržby a náteru."

Symbolický cintorín sa stal obľúbenou zastávkou počas turistiky na Popradské pleso či na náročnejšiu, vyššie položenú Ostrvu. Málokto však vie, že pietne tabuľky na toto miesto pripevňujú už od roku 1936, no slávnostne ho otvorili až v počas augusta 1940, v rámci programu Tatranských slávností Klubu slovenských turistov a lyžiarov. Neskôr, v roku 1963, toto miesto zapísali aj do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok.

Pietne tabuľky v sebe nesú silný odkaz: „Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu“, nakoľko každým rokom ich počet na skalách stúpa. Len za uplynulý rok pribudlo na cintoríne sedem tabuliek s ôsmimi menami. „V súčasnosti sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 398 tabuliek s 535 menami obetí hôr," informujú štátne lesy TANAPu.

Návštevníci si môžu obnovenú kaplnku na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese pozrieť opäť až po ukončení zimnej uzávery vybraných tatranských chodníkov, teda po 14. júni 2022.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…