Dobré noviny
Konečne svitá nádej pre dlhodobo chorých. Umierajúcich a ich rodiny štát neponechá napospas osudu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Konečne svitá nádej pre dlhodobo chorých. Umierajúcich a ich rodiny štát neponechá napospas osudu

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: TASR

Schválenie novely zákona o zdravotnej starostlivosti vnímajú odborníci ako niečo, čo krajina dlhovala ľuďom. Účinnosť má novela nadobudnúť 1. augusta.

Hoci by mala byť paliatívna starostlivosť poskytnutá kedykoľvek v priebehu akéhokoľvek závažného ochorenia, realita je úplne odlišná. V mnohých prípadoch je jedinou nádejou pre chorých aj umierajúcich rodina či blízki, ktorí si v domácom prostredí často siahajú na dno vlastných síl. Práve ich by mala odbremeniť novela zákona, ktorá po prvý raz sľubuje, že dlhodobo chorí, umierajúci a ich rodiny nezostanú ponechaní napospas osudu.

„Od rána do rána, piatky, sviatky,“ vysvetľuje pre TV Noviny pani Margita, ktorá sa 24 hodín denne 365 dní v roku stará o chorého syna. Je však len jednou z tisícok, ktorá čelí podobným problémom. Chýba im pomoc odborná, ale aj finančná. Problém však majú aj zdravotnícke zariadenia, ktoré sa potykajú s nedostatkom kapacity. Zmenu by so sebou mala priniesť práve novela zákona o zdravotnej starostlivosti. Tá sľubuje lepšiu dostupnosť, kvalitu a efektívnosť dlhodobej paliatívnej zdravotnej starostlivosti.

Štát chce novelou zákona vytvoriť doteraz chýbajúci systém. Ako uvádza Jana Žitňanská, poslankyňa NR SR, vďaka plánu obnovy a eurofondom sa na Slovensku vybudujú nové kapacity, zrekonštruujú sa už existujúce kapacity, ale myslia aj na platy zdravotného personálu.

Najväčšia pomoc by však mala smerovať priamo do domáceho prostredia, teda tam, kde sa o chorých starajú rodinní príslušníci. „Zavádzame možnosť aby ľuďom, ktorí sa starajú doma o človeka pripútaného na lôžko, zo zákona minimálne na tie štyri hodiny denne pomohol odborný personál, čiže ošetrujúca sestra. Tá pomôže so starostlivosťou a odbremení rodinu,“ dodáva Žitňanská.

Primárka z Národného onkologického ústavu a šéfka reformného tímu Andrea Škripeková vníma schválenie reformy ako niečo, čo krajina dlhovala ľuďom, ktorí sú v núdzi. Zároveň však poznamenala, že ide o začiatok procesu a nejde o zmeny, ktoré nastanú hneď. Hoci bude novela účinná od 1. augusta, zmeny by mali byť viditeľné do dvoch rokov.

 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…