Dobré noviny
Košickí gymnazisti si naprogramovali učebňu ako zo sci-fi filmu. Toto všetko vedia ovládať len mobilom
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Košickí gymnazisti si naprogramovali učebňu ako zo sci-fi filmu. Toto všetko vedia ovládať len mobilom

— Foto: Facebook Košický samosprávny kraj

Modernú učebňu vytvorili študenti v rámci projektu LAB IT Creativity.

Hoci programovanie nepatrí k najjednoduchším disciplínam a rešpekt pred ním majú aj niektorí dospelí, košickí gymnazisti sa príležitosti nezľakli. Svojpomocne si dokázali naprogramovať supermodernú učebňu, ktorú dokážu ovládať len za pomoci telefónu.

Futuristické prostredie na výučbu, aké sa podarilo vytvoriť skupinke študentov z košického Gymnázia Poštová, im závidia široko-ďaleko. Ako uvádza Nový čas, interaktívna miestnosť plná technológií registruje študentov len čo vkročia do triedy a učiteľ, ale aj žiaci, v nej dokážu za pomoci aplikácie ovládať takpovediac všetko. „Máme tu naozaj veľa rôznych moderných prvkov. Prostredníctvom aplikácie v telefóne či v počítači vieme kontrolovať kvalitu vzduchu, zapnúť či vypnúť svetlo, nastaviť farbu a intenzitu svetla, alebo stiahnuť žalúzie, ak chceme pozerať film alebo prezentáciu cez projektor,” opísal študent Richard Gerboc.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/KosiceITValley/posts/pfbid0149R2WnD5ADvuFSG2FNSJbsZW4qf9HbixgbJpcRr8SZsTZSryBN8omDveNnKiGHUl

Modernú učebňu vytvorili študenti v rámci projektu LAB IT Creativity. Za ním stojí združenie Košice IT Valley, Košický samosprávny kraj a Technická Univerzita v Košiciach, ktorí chcú nadchnúť stredoškolákov pre čoraz populárnejšie informačné technológie a okrem teórie im ponúknuť aj praktické skúsenosti. Ústrednou postavou však bol Tomáš Lörinc, ktorý gymnazistov posledný rok do tajov sveta informačných technológií zasväcuje.

„Má slúžiť ako bežná učebňa na akýkoľvek iný predmet, ale primárne je určená na to, aby sa tu nainštalované prvky využili pri vyučovaní nie len špeciálneho predmetu IoT internet vecí, ale aj ostatných predmetov programovania, informatiky,” uviedol Lörinc.

Učebňa je však len v úvodnej fáze. Učiteľ si dal záležať na tom, aby mala obrovský potenciál aj do budúcna. Študenti tak majú dostatok priestoru, ako učebňu prispôsobiť vlastným potrebám. „Miestnosť zámerne nie je vo finálnej podobe, aby sa žiaci mohli počas vylepšovania učebne učiť, keďže ešte bežne nemajú prístup k takým profesionálnym technológiám a prvkom a tu majú možnosť s tým pracovať,” dodal Richard. Učebňa má teda slúžiť ako laboratórium a je pripravená na to, aby sa v nej robili ďalšie projekty, ďalšie aktivity, ako je napríklad stredoškolská odborná činnosť.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…