Dobré noviny
O holokauste sa môžu školáci dozvedieť v bývalom koncentračnom tábore
TASR
TASR

O holokauste sa môžu školáci dozvedieť v bývalom koncentračnom tábore

Múzeum otvorili 26. januára za účasti slovenského prezidenta, predsedu NR SR, predsedov vlád Slovenska a Česka a podpredsedu izraelského parlamentu.

Na snímke zľava predseda NR SR Peter Pellegrini, prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Robert Fico počas strihania pásky pri príležitosti slávnostného otvorenia Múzea holokaustu v Seredi v utorok 26. januára 2016. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
 

Sereď 1. februára (TASR) – Programy na vzdelávanie o holokauste a 2. svetovej vojne, prispôsobené požiadavkám a potrebám škôl, vedia pripraviť v novootvorenom Múzeu holokaustu (MH) v Seredi. Múzeum má vlastné vzdelávacie centrum, ktoré poskytuje širokú škálu informácií. Pred viac ako rokom Múzeum židovskej kultúry, kam seredská inštitúcia patrí, napríklad vydalo doplnkové učebné texty Riešenie židovskej otázky v rokoch 1938-1945, ktoré boli distribuované na všetky stredné školy pre vyučovanie dejepisu.

Podľa slov vedúceho MH Martina Korčoka sú so školami v kontakte a krátko pred otvorením pracovníci oslovili mailami "každú jednu" na Slovensku s ponukou na návštevu a vzdelávanie. "Vieme pre základné i stredné školy pripraviť program, aby si mohli rozšíriť svoje učebné plány," povedal Korčok. Okrem vzdelávacieho centra je v Seredi otvorený ďalší zrekonštruovaný barak tohto bývalého koncentračného tábora, otvorenie druhého sa pripravuje k začiatku leta, neskôr ešte ďalších dvoch. Je v ňom expozícia o riešení židovskej otázky na Slovensku, pracuje sa na expozícii o seredskom tábore, kde si deti budú môcť pozrieť, v akých podmienkach žili a pracovali Židia, vrátane detí. Mnohé deti sa v tábore priamo narodili. Medzi autentickými exponátmi je aj vozeň, ktorým transportovali ľudí zo Serede do vyhladzovacích táborov.

"Disponujeme výpoveďami a sme v úzkom kontakte s tou hŕstkou ľudí, ktorá ešte zostala a tábor v Seredi prežila. Pripravujeme učebné materiály a krátke filmy o nich, o tom, čo ich tu postretlo," povedal Korčok.

"Naša muzeálna expozícia je v prvom rade mementom všetkých obetí holokaustu na Slovensku a s dôrazom na tých, ktorí boli väznení priamo tu, v Seredi. No okrem toho má aj ďalšie rozmery – je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch, ale aj miestom, ktoré predstavuje jeden z najdôležitejších odkazov pre budúce generácie bez ohľadu na rasu či náboženské vierovyznanie: ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa história zopakovala," dodal Korčok. Múzeum bude otvorené v týždni vždy od nedele do štvrtka od 9. do 16. hodiny.

Múzeum otvorili 26. januára za účasti slovenského prezidenta, predsedu NR SR, predsedov vlád Slovenska a Česka a podpredsedu izraelského parlamentu. Každý z nich vyzdvihol potrebu pripomínať toto dejinné obdobie novým generáciám v snahe predísť jeho opakovaniu.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…