Dobré noviny
Pred 60 rokmi sa začalo bombardovanie Dunaja. Pre extrémne nahromadený ľad
TASR
TASR

Pred 60 rokmi sa začalo bombardovanie Dunaja. Pre extrémne nahromadený ľad

Dôvodom boli obavy, že obrovské kusy ľadu môžu poškodiť piliere bratislavského Starého mosta.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roller
 

Bratislava 3. marca (TASR) - V dôsledku silných mrazov, ktoré sa začali 20. februára 1956, zamrzla rieka Dunaj. Koncom februára 1956 hrubá vrstva nahromadených ľadových krýh na Dunaji pri Bratislave bránila odtoku vody a hladina rieky začala stúpať. Keď Dunaj 3. marca 1956 vystúpil do výšky 912 centimetrov, začalo sa s jeho leteckým bombardovaním. Dôvodom boli obavy, že obrovské kusy ľadu môžu poškodiť piliere bratislavského Starého mosta.

Ľad však pokryl hladinu Dunaja aj v minulosti. Podľa dostupných prameňov pochádza prvý historický záznam o zamrznutí Dunaja z roku 793 - vtedy mala zamrznúť aj rieka Rýn. Ľadu na Dunaji bolo údajne toľko, že sa roztápal ešte aj v lete pri ústí do Čierneho mora. Podobná situácia nastala v roku 995, zima na Dunaji trvala od novembra do mája toho roku. V roku 1242 pomohol zamrznutý Dunaj mongolskému vládcovi Orduchánovi, ktorý v januári toho roku prešiel s armádou po jeho zľadovatenej hladine a spojil sa s vojskami ďalšieho mongolského vládcu Batuchána. Mongolské vojská plienili Uhorsko približne šesť mesiacov.

Po regulácii rieky a spevnení jej brehov, ale aj v dôsledku klimatických zmien a globálneho otepľovania sa ľadové zovretie Dunaja stalo diváckou atrakciou. Ešte v 19. storočí však ľadom pokrytý Dunaj vyvolával strach.

Nie celkom neodôvodnený - znak na múre Primaciálneho paláca v Bratislave ukazuje, ako vysoko siahala hladina rieky pri ľadovej povodni v roku 1850. Povodeň vznikla zastavením ľadochodu a vytvorením bariéry v profile Vlčieho hrdla v Bratislave. Hladina Dunaja prudko stúpala a 5. februára 1850 zaplavila mesto do výšky 1123 cm. Voda a plávajúce ľadové kryhy veľkých rozmerov spôsobili rozsiahle škody na budovách pozdĺž toku. Podľa dobových prameňov zahynulo vtedy 6 ľudí.

Dunaj úplne zamrzol pri silných mrazoch v rokoch 1927 a 1928. Zaujímavým úkazom bolo zamrznutie Dunaja v Bratislave v roku 1963. Pre nových obyvateľov mesta, ktorí nemali skúsenosti s väčšou riekou, to bol šok. Veľtok totiž nezamŕza ako kaluže či menšie rieky do hladkej plochy, jeho hladinu tvoria plávajúce kryhy, ktoré sa do seba a pod seba nasúvajú v neuveriteľných uhloch.

V januári 2006 skomplikoval zamrznutý Dunaj život obyvateľom obcí Bodiky, Dobrohošť a Vojka. Ľadom pokrytá dunajská hladina, ktorú návštevníci Vodného diela Gabčíkovo (VDG) chodili obdivovať, zastavila premávku kompy a obyvateľom obcí sa cesta na pevninu predĺžila z 500 metrov na 50 - kilometrovú obchádzku.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…