Dobré noviny
Projekt Zachor mapuje výpovede bývalých väzňov tábora v Novákoch
TASR
TASR

Projekt Zachor mapuje výpovede bývalých väzňov tábora v Novákoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Projekt mapuje miesto naďaleko Novák v časti Laskár, kde bol v rokoch 1941 až 1944 pracovný a koncentračný tábor pre Židov. V roku 1942 z neho vyviezli približne 5600 ľudí do táborov v Poľsku.

Nováky 25. septembra (TASR) - Svedectvá piatich bývalých väzňov zaniknutého pracovného a koncentračného tábora v Novákoch mapuje projekt Zachor. Premiéru rozšíreného filmu, ktorý pripravili Monika a Ľubo Stachovci, si bude môcť verejnosť pozrieť 3. októbra v Dome kultúry v Prievidzi.

Projekt mapuje miesto naďaleko Novák v časti Laskár, kde bol v rokoch 1941 až 1944 pracovný a koncentračný tábor pre Židov. Od marca do októbra 1942 z neho vyviezli približne 5600 ľudí do táborov v Poľsku. Potom sa transporty zastavili a tábor v Novákoch fungoval do vypuknutia Slovenského národného povstania ako pracovný, po vojne slúžil ďalším internačným zámerom Československa. Neskôr bol postupne rozobratý a materiál rozkradnutý, dnes sú tam už len polia. "Video zachytáva výpovede ľudí, ktorí boli internovaní v tomto tábore a prežili tam časť svojej mladosti. O svojich spomienkach hovoria Alžbeta Schicková-Tauberová, Rozália Becková-Steinerová, Alexander Bachnár, Dalma Špitzerová-Holanová a Jozef Weiss. Títo žijúci pamätníci nám približujú svoje zážitky z obdobia druhej svetovej vojny," načrtol Stacho.

Vo videu sú podľa neho použité archívne fotografie z pracovného tábora zapožičané od Rozálie Beckovej, Alexandra Bachnára, Múzea holokaustu v Seredi, Múzea Yad Vashem v Jeruzaleme, Slovenského ústredného archívu, Vojenského historického ústavu a ďalších zdrojov. "O koncentračnom tábore neexistuje fotodokumentácia a tak sme siahli po citáciách z filmu režiséra Petra Solana Boxer a smrť. Film bol natočený v tábore v Novákoch v čase, keď ešte existoval. Citáciou zo Solanovho filmu odkazujeme na tých ľudí, ktorí v roku 1942 boli vyvezení z Novák do koncentrákov v Poľsku a väčšinou sa už nevrátili," doplnil.

Projekt Zachor prezentovali jeho autori na jar tohto roka v kine Lumiere v Bratislave. Ďalším výskumom v teréne a archívoch svedectvá štyroch ľudí doplnili o výpoveď Jozefa Weissa, ktorá odstupom času poskytuje analytický pohľad na obdobie holokaustu na Slovensku. "Objavili sme ľudí, ktorí sa snažili pomôcť Židom v nováckom tábore v rámci možností a film je venovaný práve hrdinstvu týchto troch osobností. Vynikajúcemu lekárovi tábora Jakubovi Špírovi, ktorý okrem liečenia väzňov hľadal spôsob upevnenia ich psychického aj fyzického zdravia. Ďalším človekom, ktorý prispel k záchrane ľudských životov v tábore, bol moravský rodák a baťovec Otto Mandler. Tretím bol architekt Andrej Steiner, ktorý sa snažil vytvoriť v danej situácii prijateľné podmienky na život väzňov," priblížil Stacho.

Film podľa neho nemá ambíciu nahrádzať učebnicu dejepisu, ale podáva z hľadiska preživších svedkov obraz o tábore v kontexte celkového riešenia židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1939 až 1944.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…