Dobré noviny
Najvyšší ústavní činitelia SR si uctili hrdinov padlých na Dukle
TASR
TASR

Najvyšší ústavní činitelia SR si uctili hrdinov padlých na Dukle

Účastníci pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-Duklianskej operácie k pamätníku česko-slovenských vojakov na Dukle 6. októbra 2017.
Účastníci pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-Duklianskej operácie k pamätníku česko-slovenských vojakov na Dukle 6. októbra 2017. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska.

Vyšný Komárnik 6. októbra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a premiér SR Robert Fico si dnes pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie pri pamätníku na Dukle uctili pamiatku padlých hrdinov jednej z najťažších horských bitiek druhej svetovej vojny. Na pietnom akte sa okrem viacerých hostí z domova i zo zahraničia zúčastnil i predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček a minister obrany SR Peter Gajdoš.

"Prišli sme sem, aby sme vzdali česť a zaspomínali na viac ako 20.000 bojovníkov z hrdinskej Červenej armády, ktorí tu položili svoje životy, na viac ako 1800 príslušníkov 1. československého zboru. To sú ľudia, ktorí tu položili svoj život," povedal Kiska s tým, že za každým jedným človekom sa skrýva príbeh otca, brata, syna, mamy, manželky, dcéry, ktorých doma niekto čakal.

Položili svoj život proti zlu

"Boli to ľudia, ktorí položili svoj život za boj proti zlu. Toto zlo sa dnes šíri aj v našej spoločnosti. Zlo sa organizuje a stáva sa stále silnejším, zlo v zelených tričkách sa skrýva za heslá Za Boha, Za národ. Preto som dnes vyzval všetkých ľudí, ktorí tu dnes boli, aby sme urobili všetko to, čo potrebujeme, zlo totiž často víťazí len vďaka tomu, že dobrí ľudia nerobia nič," zdôraznil prezident.

Predseda parlamentu Andrej Danko povedal, že žijeme v období, v ktorom veľa vecí vnímame povrchne. "Mier, pokoj, existencia hraníc nám pripadajú ako samozrejmosť. O to viac by sme naozaj v súčasnom období mali bojovať s hlupákmi, ktorí si myslia, že môžu meniť svet, otáčať zemeguľu, môžu Slovensko otočiť z existencie v Európskej únii a NATO. Hovorím to s plnou vážnosťou, úctou a pokorou k vojskám Sovietskeho zväzu, ktoré tu najviac bojovali, s úctou k Ruskej federácii a jej zástupcovi, s úctou k poľským zástupcom a všetkým tým, ktorí sa na tejto pietnej spomienke zúčastňujú. Žijeme v období, v ktorom sa stávame bezcitní, bažíme za senzáciami, kedy prestávame hladiť svojich blízkych a hanbíme sa povedať slová ako láska a pokora," povedal Danko.

Podľa premiéra Fica sme krajina, v ktorej všetko spochybňujeme. Ako povedal, sú ľudia, ktorí spochybňujú, či vôbec malo význam ísť do takejto obrovskej operácie v októbri 1944.

Fašizmus je obrovské riziko, tvrdí premiér

"Prosím, nechajme vojenskú stránku na expertov. Sú tu minimálne dva fakty, ktoré nemôžeme opomenúť. Po prvé, bolo to vážne rozhodnutie vtedajšieho Sovietskeho zväzu pomôcť Slovenskému národnému povstaniu. Druhá vec je, a tu nadviažem na slová pána prezidenta a s tým absolútne súhlasím, ide o riziko, ktoré na Slovensku vnímam. Uvedomte si, prosím, všetci, že aj v období medzi prvou a druhou svetovou vojnou fašisti získali politickú moc demokraticky, pretože jednoducho boli vo voľbách. To sa stalo aj u nás. Máme župana, máme politickú stranu, ktorá sedí v NR SR. Preto župné voľby nebudú iba o školách, cestách, regionálnom rozvoji. Budú aj o tom, či budeme aj naďalej legitimizovať fašizmus ako spôsob riadenia verejných vecí. Prosím, odmietnime to, je to obrovské riziko," povedal premiér.

Minister obrany SR Peter Gajdoš počas pietneho aktu vyznamenal Pamätnou medailou ministra obrany SR II. stupňa dvoch preživších bojovníkov - Jána Jurčišina z obce Vagrinec v okrese Svidník a Jána Štefánika z Giraltoviec.

Spomienkové slávnosti sa následne konali vo Svidníku pri soche armádneho generálna Ludvíka Svobodu a Pamätníku sovietskej armády.

Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Prvého československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Útočná operácia, ktorá mala spojiť povstalecké sily Slovenského národného povstania so sovietskymi vojskami trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944.

Galéria

Galéria

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…