Dobré noviny
Na Slovensku pribudne 169 nových území európskeho významu
TASR
TASR

Na Slovensku pribudne 169 nových území európskeho významu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Takmer 60 percent výmery navrhovaných lokalít tvoria lesné pozemky, viac ako 18 percent trvalé trávne porasty a 17 percent vodné plochy.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Na Slovensku pribudne 169 nových chránených lokalít - území európskeho významu, ktoré sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. Slovensko pre nedostatky v ich vyhlasovaní čelí konaniu zo strany Európskej komisie (EK). Vláda v stredu preto schválila návrh na doplnenie národného zoznamu týchto území.

"Druhá aktualizácia národného zoznamu území európskeho významu obsahuje 169 lokalít s výmerou 31.656 hektárov, kde na takmer 10.000 parcelách boli identifikované tisícky subjektov," približuje v materiáli envirorezort. Celková výmera území európskeho významu sa tak má zvýšiť z 11,92 percenta z rozlohy Slovenska na 12,56 percenta. Návrh je doplnkom k 473 lokalitám, ktoré boli predložené EK v roku 2004 a 2011. Nakoľko len 19,6 percenta lokalít sa prekrýva s už existujúcou národnou sústavou chránených území, dôjde tak k rozšíreniu jej výmery.

Takmer 60 percent výmery navrhovaných lokalít tvoria lesné pozemky, viac ako 18 percent trvalé trávne porasty a 17 percent vodné plochy. V prípady 33 lokalít ide rozšírenie pôvodných území európskeho významu schválených v roku 2011. "Doplnenie požadovala EK jednak kvôli nedostatočnej výmere a nezaradení najkvalitnejších lokalít, ale aj pre zlepšenie koherencie týchto území európskeho významu. Doplnenie lokalít pre celý areál výskytu jednotlivých biotopov a druhov európskeho významu je potrebné pre zachovanie resp. dosiahnutie ich priaznivého stavu," vysvetlil envirorezort.

Územia európskeho významu tvoria spolu s chránenými vtáčími územiami sieť Natura 2000. Tá je považovaná za jeden z najväčších úspechov environmentálnej politiky Európskej únie (EÚ). Pozostáva z vyše 27.500 chránených území v Európe, významných pre zachovanie prírody a predstavuje najrozsiahlejšiu sústavu svojho druhu na svete. Ochrana v rámci týchto území má na Slovensku zabezpečiť zachovanie živočíchov, ako sú napríklad kamzík vrchovský, fúzač alpský, hraboš tatranský, viaceré druhy netopierov, z rastlín napríklad cyklámen fatranský, rumenica turnianska. Vytvorenie siete Natura 2000 bolo jedným zo záväzkov Slovenska pri vstupe do EÚ.

Kým národný zoznam chránených vtáčích území, pre ktorý Slovensko tiež čelilo konaniu zo strany EK, je už dostatočný, v prípade území európskeho významu konanie naďalej trvá. Slovensko sa zaviazalo aktualizovať ich národnú databázu do konca septembra 2017. Návrh, ktorý schválila vláda, teraz Slovensko pošle EK. Jeho posúdenie sa očakáva v budúcom roku.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…