Dobré noviny
Na Slovensko hromadne prilietavajú sibírske čečetky, hľadajú potravu
TASR
TASR

Na Slovensko hromadne prilietavajú sibírske čečetky, hľadajú potravu

 Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR /AP

Hybnou silou putovania vtáctva je potrava. Jej sezónny dostatok podmieňuje jeho presuny na veľké vzdialenosti medzi kontinentmi.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Na Slovensko početne prilietavajú sibírske čečetky. Sú otužilé a odolné voči nízkym teplotám. Ich hromadný príchod v posledných týždňoch môže poukazovať na nedostatok potravy v severských krajinách.

"Tento druh stehlíka hniezdi v malej populácii aj na Slovensku v Nízkych a Vysokých Tatrách," povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Populácie týchto vtákov sa s príchodom zimy v severských krajinách presúvajú južnejšie. Ich migráciu však predovšetkým určuje dostupnosť potravy, v prípade čečetiek rôznych semien.

Gúgh vysvetľuje, že s chudobnou úrodou bobúľ a semien na severe sú ornitológovia svedkami takzvanej invázie niektorých severských vtákov do strednej či južnej Európy. "V opakujúcich sa periódach sme tak svedkami hromadného výskytu chochláčov severských alebo piniek severských," povedal.

Napríklad veľkým kŕdľom spomínaných piniek sa ornitológovia tešili minulú zimnú sezónu. "Na Muránskej planine sa sformovalo nocovisko pol milióna ikavcov," uviedol Gúgh.

Ešte "pompéznejšie divadlo" predviedli podľa neho kŕdle ikavcov v počte 1,5 až 3,5 milióna v roku 2009 na východe Slovenska. "Bratislavčanom spestrovali zimu 2012/13 päťtisícové kŕdle chochláčov severských, toho času najväčšie v Európe," spomenul Gúgh.

"Súčasná situácia okolo čečetiek môže napovedať, že počas nastávajúcej zimnej sezóny by sme mohli byť svedkami podobných hromadných výskytov vtákov," doplnil ornitológ Jozef Ridzoň.

Hybnou silou putovania vtáctva je potrava. Jej sezónny dostatok podmieňuje jeho presuny na veľké vzdialenosti medzi kontinentmi. Prvé migrujúce vtáky opúšťali Európu už koncom júla, aby včas doleteli na africké zimoviská. Tie posledné, ktoré prezimujú aj v našich končinách, ukončujú svoj jesenný ťah v tomto období.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…