Dobré noviny
Prvý prototyp lyží priviezol do SR v roku 1865 lekárnik Cordidesz
TASR
TASR

Prvý prototyp lyží priviezol do SR v roku 1865 lekárnik Cordidesz

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Podľa polárneho cestovateľa a výskumníka Nóra Fridtjofa Nansena pravlasťou lyží je oblasť strednej Ázie, okolie Bajkalského jazera Altajských hôr.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Od začiatku 30. rokov 20. storočia bolo objavených 60 nálezísk prehistorických lyží vo Fínsku, 46 vo Švédsku a 12 v Nórsku. Podľa polárneho cestovateľa a výskumníka Nóra Fridtjofa Nansena pravlasťou lyží je oblasť strednej Ázie, okolie Bajkalského jazera Altajských hôr. Odtiaľ sa lyže sťahovaním národov dostávali do Škandinávie a až neskôr do strednej Európy.

Hlboký sneh sa prekonával ťažko a človek sa potreboval vydávať na strastiplnú cestu za potravou. Zdolávať ťažkodostupné terény si uľahčil vynálezom predchodcu lyží tzv. snežníc, ktoré pozostávali z opracovaného dreveného rámu s prevŕtanými otvormi pre funkčný výplet, zhotovený obyčajne z konopného vlákna. Snežnice sa používajú dodnes hlavne v severských krajinách, a to na severe Fínska - v Laponsku.

Vývoj moderného lyžovania začal v kolíske severských disciplín - Nórsku. V oblasti nazývanej Kristiania sa vyznávači šmýkania na snehu venovali behu na lyžiach a skokom. Na odrážanie použili palice. Šport bol nebezpečný, zjazd býval väčšinou ukončený pádom. Významnú úlohu v rozvoji lyžiarskej techniky zohrali oblasti Telemarken, Holmekolen. V roku 1860 vznikol spôsob zatáčania - telemark a neskôr kristiánka. Za zmienku stojí aj vynález a zdokonaľovanie lyžiarskeho viazania. Za všetkých nadšencov, ktorí sa venovali priekopníctvu a zdokonaľovaniu techniky, môžeme spomenúť aspoň meno Matthias Zdarsky, ktorý je považovaný za tvorcu modernej techniky lyžovania. Bolo mu priznané prvenstvo v používaní prívratového oblúka vychádzajúceho z pluhu a zaviedol lyže v dĺžke 160-180cm.

História lyžovania na Slovensku sa začala písať v roku 1865, keď prvý prototyp lyží priviezol na naše územie lekárnik Cordidesz. Prvým oficiálnym užívateľom lyží bol Mikuláš Szontagh, ktorý použil lyže s jednou palicou (1873). Prvý realizoval na lyžiach výstupy do Slavkovskej doliny a uskutočnil aj výstup na Slavkovský štít.

Historicky prvý lyžiarsky spolok na Slovensku vznikol v Kežmarku. Podobne ako korčule, tak aj lyže patrili do výbavy zámožných občanov. Postupne sa šport začal šíriť do všetkých kútov Slovenska, hlavne do Kremnice, Liptovského Mikuláša a Banskej Bystrice. Lyžovanie si ľahko získavalo na popularite a stalo sa módnou záležitosťou.

Medzi tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj slovenského lyžovania, patrí aj Michal Guhr, lekár pôsobiaci v Tatranskej Polianke. Tento milovník prírody a turistiky sa s lyžami zoznámil počas študijného pobytu vo švajčiarskom Davose v roku 1908. V roku 1910 usporiadal prvý lyžiarsky kurz podľa Zdarskeho školy. Jeho osobitný vzťah ku skokom na lyžiach sa prejavil pri budovaní skokanských mostíkov. Najprv to bol snehový mostík (1911) a o rok neskôr drevený mostík vybudovaný nad Tatranskou Poliankou. K rýchlejšiemu rozvoju lyžiarskeho športu prispela aj výstavba prepravných zariadení. Najstaršou slovenskou lanovkou je tá, ktorá vedie zo Starého Smokovca na Hrebienok z roku 1908.

Prvé majstrovstvá Československa v lyžovaní sa konali v roku 1920 na Štrbskom Plese. Na rovnakom mieste sa v roku 1935 uskutočnili aj Majstrovstvá sveta.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…