Dobré noviny
Historik: Česi si mysleli, že bez Mečiara pôjdu rýchlo do EÚ a NATO
TASR
TASR

Historik: Česi si mysleli, že bez Mečiara pôjdu rýchlo do EÚ a NATO

Na archívnej snímke uprostred český historik Jan Rychlík.
Na archívnej snímke uprostred český historik Jan Rychlík. — Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Podľa historika Jána Rychlíka istá skupina obyvateľstva mala ilúzie, že sa samostatné Slovensko stane východným Švajčiarskom.

Bratislava/Praha 28. decembra (TASR) - Obdobie tzv. zamatového rozvodu sprevádzali rôzne očakávania, ilúzie či obavy - napriek všetkému sa však oba štáty s touto situáciou vyrovnali veľmi dobre, uviedol v rozhovore pre TASR český historik Jan Rychlík.

"Pokiaľ ide o Čechov, časť sa domnievala, že bez Slovenska - a najmä bez Mečiara - bude možná rýchlejšia integrácia do NATO a Európskej únie," uviedol Rychlík pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky (SR) a Českej republiky (ČR), ktorému predchádzalo rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR).

"Iba niektorí sa obávali, či sa taký malý štát, akým je Česká republika, nestane príliš závislý od zjednoteného Nemecka," objasnil vtedajšiu situáciu u západných susedov Rychlík, ktorý sa špecializuje na moderné dejiny Česka a Slovenska.

Ľudia na druhej strane rieky Moravy mali tiež rôzne predstavy. "Istá skupina obyvateľstva mala ilúzie, že sa samostatné Slovensko stane východným Švajčiarskom, a niektorí Slováci zase sledovali vývoj s obavami s ohľadom na Maďarsko a neskôr najmä na Mečiarovu politiku, ktorá hamovala integráciu Slovenska do euroatlantických štruktúr," zdôraznil historik.

Úroveň vzťahov po rozdelení ČSFR podľa Rychlíka už nebola taká intenzívna. "Vzťahy boli korektné - čo treba oceniť -, hoci nie veľmi srdečné. Skutočne priateľskými sa stali až po výmene garnitúr v Bratislave a v Prahe, teda po nástupe Dzurindovej a Zemanovej vlády," vysvetlil.

Profesor z Ústavu českých dejín Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe tiež vyhlásil, že v súčasnosti určite existujú krajiny, ktoré by si zo zamatového rozvodu mohli brať príklad.

"Česko-Slovensko ukázalo, že keď je dobrá vôľa, možno štát rozdeliť pokojnou cestou a udržať aj po rozdelení dobrú úroveň vzájomných vzťahov," konštatoval.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…