Dobré noviny
Via Iuris vyzvala na širšiu odbornú diskusiu o voľbe ústavných sudcov
TASR
TASR

Via Iuris vyzvala na širšiu odbornú diskusiu o voľbe ústavných sudcov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Podľa mimovládnej organizácie Via Iuris ide nielen o politickú, ale aj odbornú otázku.

Bratislava 22. januára (TASR) – Do diskusie politikov vládnej koalície o zmenách vo voľbe sudcov Ústavného súdu SR by mala byť prizvaná aj širšia odborná verejnosť. Vyzvala na to mimovládna organizácia Via Iuris. Ide totiž podľa nej nielen o politickú, ale aj odbornú otázku.

Via Iuris považuje voľbu nových ústavných sudcov za jednu z najväčších výziev slovenskej politiky v roku 2018. Voliť sa bude 18 kandidátov, z ktorých vzíde deväť ústavných sudcov. Zmení sa tak väčšina z celkovo 13-členného súdneho dvora, vrátane predsedu. Títo sudcovia budú 12 rokov rozhodovať o najvýznamnejších otázkach a sporoch a budú výrazne ovplyvňovať podobu Slovenska až do roku 2031, pripomenula Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s organizáciou.

Problémy s voľbou a menovaním ústavných sudcov v minulosti podľa právničky ukázali, že je potrebné zmeniť spôsob voľby kandidátov. "Treba zvýšiť počet poslancov potrebných na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu, zlepšiť ich posudzovanie a vypočutie v parlamente a sprísniť požiadavky, ktoré musia kandidáti na ústavných sudcov splniť. Ústavnými sudcami by sa mali stávať iba uznávané právnické osobnosti s vysokou morálnou integritou," zhrnula Babiaková predstavy o potrebných zmenách.

Medializované návrhy vládnej strany Most-Híd na zvýšenie počtu poslancov potrebných na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu považuje Via Iuris za pozitívne. Návrh zvýšiť kvórum na 90 poslancov a v druhom kole voľby na 76 poslancov zvyšuje podľa organizácie legitimitu ústavných sudcov, samotného Ústavného súdu a napĺňa odporúčanie Benátskej komisie. Rovnako považuje Via Iuris za pozitívny aj návrh, aby za kandidáta mohla byť zvolená iba všeobecne uznávaná osobnosť v oblasti práva.

Organizácia zároveň upozornila, že je potrebné zmeniť aj proces posudzovania a vypočutia kandidátov v parlamente. V minulosti boli totiž vypočutia kandidátov v ústavnoprávnom výbore iba formálne a nepreverili ich spôsobilosť byť ústavnými sudcami, argumentuje Via Iuris. Navrhuje zriadiť poradný výbor zložený z uznávaných právnikov, zástupcov parlamentu, prezidenta, Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, Súdnej rady a právnických fakúlt. Vykonával by dôkladné, odborné a verejné vypočutie kandidátov a predkladal by poslancom parlamentu stanovisko a odporúčanie ku každému kandidátovi.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…