Dobré noviny
Kamery ľuďom ukážu, ako bociany vychovávajú mláďatá
SITA
SITA

Kamery ľuďom ukážu, ako bociany vychovávajú mláďatá

Dve kamery v obciach Brzotín a Zemplínske Hradište monitorujú dve hniezda bociana bieleho, ľudia môžu ich životy sledovať prostredníctvom online vysielania.

BRATISLAVA 15. júna - Hniezdenie bocianov a výchovu ich mláďat môžu ľudia sledovať prostredníctvom online vysielania, ktoré zabezpečujú kamery nasmerované na hniezda v Brzotíne a Zemplínskom Hradišti.

Mláďatá začnú z hniezd vyletovať koncom júla, kedy sa začnú pripravovať na náročnú migráciu. Agentúru SITA o možnosti sledovať bocianov informoval hovorca SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.

Ornitológovia sledujú bociany od príletu, počas celého hniezdenia, až po vyvedenie mláďat. "Pohľad do hniezda poskytuje vďaka použitiu kamier unikátny zážitok. Môžeme sledovať počet vajíčok, mláďat, ako mláďatá rastú, akú potravu im rodičia prinášajú a tiež ako sa mláďatá pripravujú na vyletenie z hniezda," vysvetľuje Gúgh.

"Ostro sledované hniezda v Brzotíne a Zemplínskom Hradišti majú svoju zaujímavú históriu," hovorí Miroslav Fulín z Východoslovenského múzea v Košiciach. Hniezdo v Brzotíne sa nachádza na komíne Bieleho kaštieľa, kde sídli správa NP Slovenský kras. Hniezdenie v Brzotíne má už viac ako storočnú históriu. Prvý údaj o hniezde v obci je z roku 1911. Terajšie hniezdo na komíne kaštieľa bolo postavené v roku 1975. "Odhadujeme, že tu už hniezdi tretia generácia bocianov," vysvetľuje Fulín.

Hniezdo v Zemplínskom Hradišti sa nachádza na samostatnom stĺpe s podložkou. V roku 1934 tu hniezdilo až 50 párov bocianov. "Obec Zemplínske Hradište sa pýši najvyšším počtom hniezdiacich bocianov a z toho dôvodu prijalo pomenovanie Bocianopolis. V súčasnosti sa tu nachádza 16 obsadených hniezd bocianov bielych a ďalších desať voľných podložiek na hniezdenie," dodáva Fulín.

Monitoring bocianov bielych má na Slovensku dlhú tradíciu, píše Gúgh. Počty hniezdiacich párov sa systematicky sledujú od roku 1934, kedy sa uskutočnilo prvé sčítanie bocianov aj na území Slovenska. Staršie údaje o hniezdach, príletoch a hniezdení bocianov nachádzame aj v kronikách obcí či u miestnych historikov a vedcov. Ako Gúgh konštatuje, od roku 2000 funguje Internetový atlas hniezd bocianov bielych na Slovensku, ktorý do monitoringu prináša veľa výhod a uľahčuje zisťovanie stavu populácie po celom Slovensku vďaka spravodajcom a pomocníkom v regiónoch.

Priamy prenos z hniezd bocianov bielych záujemcovia nájdu na http://www.vtaky.sk/bociany/video/brzotin.html a http://www.vtaky.sk/bociany/video/zemplin.html.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…