Dobré noviny
V roku 2018 využilo v Bratislave očkovanie v teréne 119 bezdomovcov
TASR
TASR

V roku 2018 využilo v Bratislave očkovanie v teréne 119 bezdomovcov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Série očkovacích akcií organizujú mimovládne organizácie, ktoré naďalej upozorňujú, že zdravotná starostlivosť pre väčšinu bezdomovcov nie je prístupná.

Bratislava 26. júna (TASR) – Očkovanie proti hepatitíde typu A v teréne využilo v Bratislave od začiatku roka 119 ľudí bez domova. Série očkovacích akcií organizujú mimovládne organizácie, ktoré naďalej upozorňujú, že zdravotná starostlivosť pre väčšinu bezdomovcov nie je prístupná. TASR o tom informovali organizácie Proti prúdu, Depaul, Kresťania v meste, Milosrdní bratia Domov sv. Jána z Boha Bratislava a Equita.

Mimovládne organizácie volajú po legislatívnych zmenách, ktoré by zaistili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova. "Tá väčšinou nie je dostupná kvôli nezmyselne vzniknutým administratívnym dlhom na zdravotnom poistení a ďalším legislatívnym prekážkam. Zmeny sú potrebné v zákone o zdravotnej starostlivosti, v zákone o zdravotnom poistení a prípadne aj v ďalších zákonoch," spresnili.

Na túto situáciu sa rozhodli mimovládne organizácie upozorniť prostredníctvom série očkovacích akcií v teréne. Spolupracujú pri tom s lekármi – dobrovoľníkmi. V rámci tejto kampane vyrazili začiatkom júna do terénu už po štvrtýkrát. Očkovanie organizačne i finančne zastrešilo OZ Equita a zaočkovať proti hepatitíde typu A sa dalo 46 ľudí bez domova. Od začiatku tohto roka už využilo ponúknuté očkovanie v teréne 119 bezdomovcov.

Očkovacia kampaň podľa organizácii ukázala obrovský záujem a snahu ľudí bez domova postarať sa o svoje zdravie. "Očkovanie bolo oslovenými klientmi odmietnuté iba výnimočne, kým v bežnej populácii je to skôr naopak. Ľudia bez domova vyjadrovali nielen vďaku a ocenenie lekárom, ktorí za nimi prišli, ale aj záujem o ďalšiu zdravotnú starostlivosť," povedala Lucia Roussier z OZ Equita.

Mimovládne organizácie však upozorňujú, že preventívne zdravotné akcie v teréne nemôžu dlhodobo platiť z vlastných zdrojov. Ako tvrdia, je úlohou štátu zabezpečiť zdravotnú starostlivosť aj pre najzraniteľnejších občanov. Snažiť však budú o vznik pracovnej skupiny na ministerstve zdravotníctva, ktorá by pripravila návrhy legislatívnych zmien.

Ministerstvo zdravotníctva pre TASR nedávno uviedlo, že situáciu monitoruje a ak si to aplikačná prax vyžiada, je otvorené diskusii k prípadným zmenám predovšetkým v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, samosprávou, VÚC, ako aj organizáciami tretieho sektora.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…