Dobré noviny
Po 100 rokoch si múzeá pripomenú osudy 16. pešieho honvédskeho pluku
TASR
TASR

Po 100 rokoch si múzeá pripomenú osudy 16. pešieho honvédskeho pluku

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Milan Kapusta

Podľa riaditeľa Stredoslovenského múzea príbeh a osud pluku, ktorý mal mierové sídlo v Banskej Bystrici, priblíži návštevníkom najväčšie míľniky prvého celosvetového konfliktu.

Banská Bystrica 27. júna (TASR) – Presne po 100 rokoch od otvorenia výstavy 16. banskobystrického pešieho honvédskeho pluku si múzeá v meste pod Urpínom opäť pripomenú jeho osudy na výstave pod názvom Veľká vojna v našich životoch. Príbeh mesta, jeho obyvateľov i bojovú cestu pluku v krušných rokoch 1914 až 1918 slávnostne otvorí vernisáž vo štvrtok (28.6.) o 17.00 h v banskobystrickom Múzeu SNP. TASR o tom v stredu informovala Gabriela Benčová, manažérka Stredoslovenského múzea (SSM).

"Výstava, ktorú pripravilo SSM v spolupráci s Múzeom SNP a Okresným archívom v Banskej Bystrici, osloví nejedného návštevníka," uviedol Roman Hradecký, riaditeľ SSM.

Podľa neho príbeh a osud pluku, ktorý mal mierové sídlo v Banskej Bystrici, priblíži návštevníkom najväčšie míľniky prvého celosvetového konfliktu. Hradecký predstaví aj príbeh deviateho veliteľa pluku Ferencza Hilla, syna banskobystrického mešťanostu Júliusa Cesnaka, spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, študenta Janka Filipču z Poník, architekta Ladislava Hudeca, básnika Ivana Kraska, hudobného skladateľa Jána Móryho, ale i ďalších.

"V časti galéria, ktorú tvoria fotografie 117 príslušníkov honvédskeho pešieho pluku, si môžu návštevníci výstavy nájsť svojho predka. Mnohí naši prarodičia zahynuli a zachované fotografie sú jediné, čo po nich zostalo. Veľká vojna tragicky zasiahla rodiny nielen v meste pod Urpínom, ale na celom Slovensku. Mnohí potomkovia padlých vojakov dodnes nevedia, že ich predkovia boli hrdinami brániacimi svoju vlasť a ideály aj za cenu vlastného života," dodal Vladimír Klemanič, kurátor výstavy.

V Múzeu SNP potrvá do 1. septembra a tvoria ju predmety zo zbierok SSM, dopĺňa ju tiež replika pôvodnej výstavy 16. banskobystrického honvédskeho pluku z roku 1918. Záujemcovia uvidia viac ako 200 predmetov z pôvodnej výstavy, vrátane zábavných karikatúr, rovnako časť venovanú padlému vojakovi – synovi mešťanostu Cesnaka presne tak, ako ju mohli vidieť Banskobystričania pred 100 rokmi.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…