Dobré noviny
Chátrajúci hotel Kyjev sa zmenil na umelecké dielo
TASR
TASR

Chátrajúci hotel Kyjev sa zmenil na umelecké dielo

Z otvorenia najväčšieho street art diela v strednej Európe Hotel Kyjev Deconstructed zo strechy budovy MY Tesco. Autorom je fotograf Lousy Auber. Na snímke budova Hotela Kyjev v Bratislave v piatok 29. júna 2018.
Z otvorenia najväčšieho street art diela v strednej Európe Hotel Kyjev Deconstructed zo strechy budovy MY Tesco. Autorom je fotograf Lousy Auber. Na snímke budova Hotela Kyjev v Bratislave v piatok 29. júna 2018. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Na realizáciu projektu Hotel Kyjev Deconstructed museli organizátori čakať tri roky, počas ktorých riešili nielen technické, ale i administratívne problémy.

Bratislava 29. júna (TASR) – Ôsmy ročník Bratislava Street Art Festivalu (BSAF) hostí umelcov nielen z Talianska či Poľska. Do festivalu sa zapojil aj slovenský fotograf Lousy Auber, ktorý sa rozhodol oživiť jednu zo stien roky zatvoreného hotela Kyjev. Vďaka jeho nápadu sa zmenila fasáda hotela na jedno z najväčších umeleckých diel v histórii Slovenska.

"Bratislava má pomerne veľa takýchto šedých zón, kde sú rôzne fasády alebo bočné steny domov, ktoré sa dajú využiť na takúto výtvarnú realizáciu," uviedol počas tlačovej besedy organizátor BSAF Tomáš Lukačka.

Na realizáciu projektu Hotel Kyjev Deconstructed museli organizátori čakať tri roky, počas ktorých riešili nielen technické, ale i administratívne problémy. "Posledný polrok sme intenzívne spolupracovali s Lousym, aby sme vymysleli niečo, čo nebude rušivé, ale čo by pôvodný projekt oživilo," povedal Lukačka.

Na vzniku umeleckého diela sa podieľalo 17 horolezcov, ktorí počas šiestich hodín vytvorili na stene hotela pomocou sprejov obrovský čierno-biely obrazec. "Chceli sme sa tomu venovať so všetkým rešpektom. Tak sme si povedali, že budeme budovu reinterpretovať," prezradil fotograf Auber, podľa ktorého dielo nenarúša pôvodnú architektúru autora. V budúcnosti sa podoba umeleckého diela pravdepodobne zmení s prichádzajúcou rekonštrukciou celého hotela, ktorý už rokmi chátra.

V rámci festivalu vznikajú na Kamennom námestí aj iné umelecké diela, ako napríklad stena na Dunajskej ulici, ktorá je dielom talianskeho umelca s menom Millo. "Na Rajskej máme ďalšiu stenu, tam pracuje poľský umelec Tank Petrol," informoval Lukačka.

Počas festivalu sú otvorené aj sprievodné podujatia, na Kamennom námestí sa napríklad predstavia zástupcovia alternatívnej hudobnej scény. Festival pouličného umenia vyvrcholí v sobotu (30.6.).

Po tomto ročníku by malo byť na Kamennom námestí celkovo sedem výtvarných diel, ktoré sú podľa Lukačku niekoľkoročnou snahou streetart festivalu. "Celé tie tri roky máme jeden cieľ. Vytvoriť streetart galériu, galériu pouličného umenia," informoval Lukačka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…