Dobré noviny
Žilinská pohotovosť pre deti funguje na prízemí detskej polikliniky
TASR
TASR

Žilinská pohotovosť pre deti funguje na prízemí detskej polikliniky

 Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Henrich Mišovič

Žilinská nemocnica investovala do vybudovania nových priestorov 25.000 eur. Detskí pacienti tak už nemusia chodiť z jedného miesta na druhé.

Žilina 2. júla (TASR) – Prevádzkovateľom ambulancií pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) v Žiline je od 1. júla Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP). Pohotovosť pre deti a dorast nájdu rodičia v novovytvorených ambulanciách na prízemí detskej polikliniky, pre dospelých zatiaľ zostáva v pôvodných priestoroch vedľa pavilónu gynekológie a pôrodníctva. TASR informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Žilinská nemocnica investovala do vybudovania nových priestorov 25.000 eur. Detskí pacienti tak už nemusia chodiť z jedného miesta na druhé. "Ambulantná pohotovostná služba je priamo v budove detskej polikliniky. Nie je tak potrebné prevážať deti na vozíkoch či prechádzať pešo celým areálom, ďalšiu starostlivosť poskytneme v prípade potreby hospitalizácie len o pár poschodí vyššie," uviedla primárka oddelenia pediatrie Zuzana Cigániková.

Do 30. júna zabezpečoval pohotovosť súkromný prevádzkovateľ. Podľa generálneho riaditeľa nemocnice Igora Stalmašeka je výhodou APS v organizácii nemocnice predovšetkým kontinuita v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Pre pacienta zabezpečujeme prednemocničnú i nemocničnú starostlivosť pod jednou strechou a vieme okamžite poskytnúť všetky prípadné vyšetrenia ako napríklad röntgen či CT. K dispozícii máme jednotný informačný systém zjednodušujúci komunikáciu a prístup k informáciám pre lekárov," zdôraznil.

Ambulantné pohotovosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pre pacientov v pracovných dňoch od 16. do 22. h, cez víkendy a sviatky od 7. do 22. h. APS vyhľadajú pacienti v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, kedy nemusí byť život v priamom ohrození, ako napríklad pri slabej alergickej reakcii, horúčke či ošetrení malých rán. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej starostlivosti v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. V prípade náhlych a život ohrozujúcich stavov, ako je strata vedomia, krvácanie, vážny úraz, bolesť v hrudníku a pod., je potrebné navštíviť urgentný príjem. Po 22. h môžu pacienti s vážnymi problémami, ktoré nedokáže vyriešiť v bežných ordinačných hodinách všeobecný lekár, navštíviť urgentný príjem, detských pacientov ošetria lekári na detskom oddelení.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…