Dobré noviny
V Handlovej budú spomínať na obete banských nešťastí
TASR
TASR

V Handlovej budú spomínať na obete banských nešťastí

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR Alexandra Moštková

Deň obetí banských nešťastí si verejnosť po prvý raz pripomenula v roku 2011.

Handlová 26. júla (TASR) - V Handlovej budú 10. augusta spomínať na baníkov, ktorí prišli o život pri výkone svojho povolania. Deň bielych ruží, ako sa spomienka volá, reaguje najmä na najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva, pri ktorom prišlo o život 20 baníkov a banských záchranárov.

"Handlová je spätá s baníctvom od roku 1909, je matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku. Preto, keď Národná rada SR schválila 10. august ako Deň obetí banských nešťastí, z historického hľadiska si takýto pamätný deň zaslúži byť odlišným práve v tomto meste," povedala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Handlová sa tak podľa nej stáva nositeľkou myšlienky tohto pamätného dňa, ktorý je výnimočným v kolorite spoločenského života, odlišným od ostatných pamätných dní Slovenskej republiky.

Na Kostole sv. Kataríny v Handlovej sa o 9.30 h rozozvučia na päť minút zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. augusta 2009. Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku na Ulici 29. augusta bielu ružu. Večer o 18.00 h sa tam bude konať stretnutie za účasti rodinných príslušníkov baníkov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti.

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 26. októbra 2010, priradila do kalendára Pamätný deň Slovenskej republiky - 10. august ako Deň obetí banských nešťastí. Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza a mesta Handlová, ktoré inicioval v roku 2010 primátor mesta Rudolf Podoba, boli ako symbol tohto dňa vybraté práve biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.

Deň obetí banských nešťastí si verejnosť po prvý raz pripomenula v roku 2011. "V tento deň si Slovensko spomína na viac ako 470 obetí nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území," dodala Paulínyová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…