Dobré noviny
V programe Zelená škola vzniklo mnoho zaujímavých projektov
SITA
SITA

V programe Zelená škola vzniklo mnoho zaujímavých projektov

Nové ekoučebne, bylinkové špirály, náučné chodníky alebo programy v prírode sú príkladmi výsledkov projektov, ktoré v závere školského roka úspešne ukončilo 15 škôl zapojených do programu Zelená škola

BRATISLAVA 29. júna - Nové ekoučebne, bylinkové špirály, náučné chodníky alebo programy v prírode sú príkladmi výsledkov projektov, ktoré v závere školského roka úspešne ukončilo 15 škôl zapojených do programu Zelená škola.

Ako agentúru SITA informoval Radoslav Plánička z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ich aktivity vo výške 7 500 eur podporilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a IKEA v rámci grantového programu Pomáhame vyrásť.

Ako uviedol Plánička, cieľom bolo podporiť praktické aktivity škôl na ochranu životného prostredia so zapojením školskej a širšej komunity.

„Sme radi, že aj malé granty naštartovali aktivity, ktoré pomohli školám a životnému prostrediu. Špeciálne nás teší, že projekty dokázali podporiť spoluprácu žiakov, pedagógov, rodičov a širšej verejnosť,“ hovorí o projektoch Plánička.

Práve aktívne zapojenie žiakov a verejnosti do plánovania a realizácie lokálnych aktivít je podľa neho kľúčové pri hľadaní cesty k zdravšej, zelenšej a aktívnejšej škole i spoločnosti.

Originálnu ekoučebňu „Zelený zámoček“ z prírodného materiálu so zelenou strechou vybudovali v areáli Materskej školy Na Starej Tehelni v Banskej Bystrici.

Slúžiť bude ako ekoučebňa a zároveň herný a oddychový priestor pre deti, ale aj verejnosť a ostané škôlky, objasnil jeden z projektov Plánička. V okolí zámočku spolu s deťmi vytvorili aj bylinkový záhon, o ktorý sa budú starať.

„Na príklade nášho zámočku chceme demonštrovať potrebu trvalo udržateľného života a architektúry. Práve možnosti alternatívnych foriem každodenného života v materskej škole sú posilňovaním inakosti, jedinečnosti a vytvárajú priestor pre deti na nefalšované stretnutia s prírodnými materiálmi“, vysvetľuje zámer projektu jeho koordinátorka Martina Kupcová.

Ďalším z projektov je „Naša záhrada - interaktívna učebňa“ v Špeciálnej základnej škole na Školskej ulici v Dubnici nad Váhom. V rámci tohto projektu dobudovali a skrášlili školskú záhradu, vytvorili bylinkový záhon. V okrasnej časti žiaci poznávali kvety a okrasné kríky a starali sa o ne. V úžitkovej časti sa žiaci učili pestovať zeleninu, ktorú spracovali na hodinách pracovného vyučovania. V relaxačnej časti postavili záhradné sedenie, ktoré bude slúžiť ako trieda, ale aj ako miesto na relaxáciu počas prestávok.

Súčasťou záhrady je aj hmatový chodník pre žiakov s autizmom. „Záhradu budeme využívať ako prostredie na výučbu bežných predmetov zážitkovou formou. Vytvorili sme priestor, kde môžu deti vnímať prírodu všetkými zmyslami, formovať a rozvíjať citlivý vzťah k nej a starať sa o ňu,“ povedala o využití záhrady Mária Vavrincová.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…