Dobré noviny
V Dlhom Poli otvorili dom J. Holánika-Bakeľa
TASR
TASR

V Dlhom Poli otvorili dom J. Holánika-Bakeľa

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dom prezentuje vyše 150–ročnú rodinnú výrobnú tradíciu. Nachádzajú sa v ňom priestory, ktoré predstavujú dejiny drotárskeho rodu Holánika, jeho zaťa Jakuba Šeríka-Fujaka a malá drotárska dielňa.

Dlhé Pole 15. augusta (TASR) – Dom Jozefa Holánika-Bakeľa otvorili uplynulý víkend (11.8.) v Dlhom Poli (okres Žilina) v rámci projektu Dlhopoľskí páni majstri. Súčasťou expozície je aj tvorba Juraja Šeríka, pravnuka Holánika-Bakeľa. TASR o tom informovala Michaela Koláriková z oddelenia práce s verejnosťou Považského múzea v Žiline (PMZA).

Doplnila, že dom prezentuje vyše 150–ročnú rodinnú výrobnú tradíciu. "Nachádzajú sa v ňom priestory, ktoré predstavujú dejiny drotárskeho rodu Holánika, jeho zaťa Jakuba Šeríka-Fujaka a malá drotárska dielňa ako pripomienka niekdajšej slávy dlhopoľských drotárov. V budúcnosti budeme organizovať workshopy, prednášky či tvorivé dielne pre školy a verejnosť. Návštevníci si tak budú môcť vyskúšať výrobu jednoduchých drotárskych predmetov," informovala Koláriková.

Pripomenula, že drotárstvo je typickým remeslom Slovákov. "Objavilo sa ako doplnkový zdroj obživy na začiatku 18. storočia v neúrodných a chudobných horských oblastiach severozápadného Slovenska a na Spiši. Dlhé Pole patrí k najstarším obciam, v ktorých sa obyvatelia živili týmto remeslom a k jeho najväčším centrám. Z obce každoročne odchádzali do sveta s krošňou na chrbte desiatky mužov. Pochádzalo z nej aj mnoho významných drotárskych majstrov, ktorí úspešne podnikali v zahraničí," uviedla Koláriková.

Jedným z nich bol aj Holánik-Bakeľ. "Ako jediný na svete vyrábal luxusné košíky, vázy, bonboniéry a kazety na cigarety z mosadzného drôtu, ktoré pozlacoval a postriebroval. Plietol ich špeciálnou technikou, ktorú sám vyvinul a bola rodinným výrobným tajomstvom. Jeho výplety pripomínali čipku. Neskôr zasvätil do svojho remeselného majstrovstva zaťa Šeríka-Fujaka. Novátorským prístupom k práci obaja povýšili pôvodné vandrovné drotárstvo na umelecké remeslo," vysvetlila Koláriková.

Dom Holánika-Bakeľa je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok Slovenska ako pamätný dom. "Od roku 2009 prešiel generálnou rekonštrukciou. Realizuje ju Juraj Šerík, pravnuk Jozefa Holánika-Bakeľa a vnuk Jakuba Šeríka, v spolupráci s obcou Dlhé Pole a za finančnej podpory Ministerstva kultúry SR a Žilinského samosprávneho kraja. Patrí k najzaujímavejším objektom v obci aj pre unikátnu fasádu. Majster Holánik ju vyzdobil kópiami medailí, ktoré získal na mnohých priemyselných výstavách doma i vo svete, a fotografiami dokumentujúcimi jeho úspešnú remeselnú kariéru," dodala Koláriková.

Projekt Dlhopoľskí páni majstri realizuje obec Dlhé Pole v spolupráci s PMZA.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…