Dobré noviny
Zo starej schátralej pajty vybudovali múzeum plné tradičných exponátov
TASR
TASR

Zo starej schátralej pajty vybudovali múzeum plné tradičných exponátov

V Beluji neďaleko Banskej Štiavnice vďaka nadšencom a stovkám hodín dobrovoľníckych prác vyrástlo múzeum. Miestnej samospráve sa za tri roky podarilo premeniť starú chátrajúcu pajtu na malé dedinské múzeum, ktoré približuje život voľakedajších rodín. Na snímke budova múzea. V Beluji 15. augusta 2018.
V Beluji neďaleko Banskej Štiavnice vďaka nadšencom a stovkám hodín dobrovoľníckych prác vyrástlo múzeum. Miestnej samospráve sa za tri roky podarilo premeniť starú chátrajúcu pajtu na malé dedinské múzeum, ktoré približuje život voľakedajších rodín. Na snímke budova múzea. V Beluji 15. augusta 2018. — Foto: TASR- Jana Vodnáková

Nápad zriadiť v dedine múzeum skrsol starostke Monike Zlesíkovej ešte v roku 2015. Pri detskom ihrisku sa nachádzala opustená budova v dezolátnom stave.

Beluj 15. augusta (TASR) - V Beluji neďaleko Banskej Štiavnice vďaka nadšencom a stovkám hodín dobrovoľníckych prác vyrástlo múzeum. Miestnej samospráve sa za tri roky podarilo premeniť starú chátrajúcu pajtu na malé dedinské múzeum, ktoré približuje život voľakedajších rodín.

Nápad zriadiť v dedine múzeum skrsol starostke Monike Zlesíkovej ešte v roku 2015. Pri detskom ihrisku sa nachádzala opustená budova v dezolátnom stave. "Navrhli sme pôvodným majiteľom, že ju buď odstránia alebo ju obec za prijateľnú cenu odkúpi, s čím nakoniec súhlasili," priblížila s tým, že Beluj získal budovu za 400 eur.

Hneď po jej odkúpení budovu vypratali, odstránili spadnutú strechu a nasledovali sanačné práce. Urobený bol nový krov a strecha. O rok neskôr sa samospráve podarilo získať na opravu budovy grant vo výške 5000 eur, tieto peniaze použili na izoláciu a vonkajšie omietky. Tie vnútorné sú hlinené a v rámci workshopu ich spravili dobrovoľníci z celého Slovenska.

V tomto roku sa pustili do zariaďovania. Exponáty získala obec od miestnych obyvateľov, ale aj od ľudí z okolia, či chalupárov, ktorí si tu pokúpili domy a k starým veciam nemali vzťah. Dokonca aj zeleň vysadenú v okolí múzea získala obec darom od rodiny istého rodáka, ktorá sa o príprave múzea dozvedela vďaka medializácii zámeru.

Pôvodne hospodársku budovu, ktorá má viac ako 150 rokov, obec zrekonštruovala tak, aby harmonicky zapadla do rázu obce. Osadili na nej staré vyrezávané okná, na fasáde priznali časť pôvodného múru, aby bolo vidno, že ide o kamennú stavbu. Strechu pokrýva stará škridla, ktorú zohnali vo vedľajšej dedine.

Podľa Zlesíkovej stálo vybudovanie múzea nemálo úsilia, nič z toho by sa však nepodarilo, nebyť zanietených ľudí, ktorí tu odpracovali stovky dobrovoľníckych hodín. Pomocnú ruku k dielu pridali aj zamestnanci, ktorých obec zamestnávala prostredníctvom úradu práce. Pri zariaďovaní na nich nezabudli, venovali im poďakovanie, ktoré si môže prečítať každý hneď pri vstupe do objektu. Okrem tradičných exponátov zdobí steny múzea aj malá výstava fotografií miestnych obyvateľov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…