Dobré noviny
V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa zubra európskeho
TASR
TASR

V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa zubra európskeho

Zubor, ilustračná snímka.
Zubor, ilustračná snímka. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Jeho matkou je samica Princezná, ktorá sa narodila v roku 2005 v Bratislave, otcom samec Cvajan, ktorý sa narodil v rovnaký rok v Chomutove.

Bratislava 25. augusta (TASR) – Zvieracie osadenstvo v bratislavskej zoologickej záhrade sa opäť rozrástlo, tentoraz o mláďa zubra európskeho. Na svet prišlo vo štvrtok (23.8.). Jeho matkou je samica Princezná, ktorá sa narodila v roku 2005 v Bratislave, otcom samec Cvajan, ktorý sa narodil v rovnaký rok v Chomutove. "V týchto dňoch mláďa, matka, ale aj celé stádo potrebuje pokoj, aby si na novú situáciu a člena stáda zvykli," priblížila Alexandra Ritterová z oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Bratislava.

V bratislavskej zoo sa prvé zubrie mláďa, konkrétne samička, narodilo v roku 2001. Do súčasnosti sa tu narodilo celkovo 20 mláďat, pričom väčšina z nich (15) boli samice. "Momentálne v našej zoologickej záhrade chováme vrátane nového prírastku šesťčlennú skupinu, zloženú zo samca Cvajana, dospelej samice Princeznej a mláďat. Sú to dvojročné samičky Pola a Priska a ročná samička Price-Princess," doplnila Ritterová.

Zubor európsky je najväčší suchozemský cicavec a voľne žijúci prežúvavec. Patrí k párnokopytníkom z čeľade turovitých. Živí sa trávou, bylinami, listami a kôrou stromov a krov, ale tiež lišajníkmi a machmi.

Pred niekoľkými storočiami bol na našom území rozšíreným živočíchom. Začiatkom 20. storočia vo voľnej prírode vyhynul, a to pre intenzívne odlesňovanie a neregulovaný lov. Z posledných 54 kusov zubrov chovaných v zajatí sa podarilo udržať celú dnešnú populáciu zubra európskeho.

V súčasnosti bol zubor do voľnej prírody úspešne navrátený vďaka reštitučným programom vo východnej Európe. Prvý takýto program bol uskutočnený v roku 1952 v Poľsku. Aj bratislavská zoo sa pridala k návratu zubrov do prírody. V roku 2004 bola samica Púpava prevezená do Národného parku Poloniny v rámci celoeurópskeho projektu obnovy voľne žijúcej populácie. "Udržanie populácie zubra a jeho návrat do voľnej prírody je podľa niektorých vedcov najvýznamnejším európskym úspechom ochrany kriticky ohrozených živočíchov," podotkla Ritterová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…