Dobré noviny
V Modre bude jubilejná trojdňová medzinárodná Slávnosť hliny
TASR
TASR

V Modre bude jubilejná trojdňová medzinárodná Slávnosť hliny

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slávnosť hliny s podtitulom Keramická Modra sa začne vo štvrtok keramickým seminárom.

Modra 28. augusta (TASR) – Jubilejné trojdňové slávnosti hliny sa uskutočnia od 30. augusta do 1. septembra v Modre. Ich desiaty ročník pripravuje Múzeum Ľudovíta Štúra Slovenského národného múzea (SNM) s Modranskou besedou, mestom Modra a Slovenskou ľudovou majolikou. Podujatie je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Slávnosť hliny s podtitulom Keramická Modra sa začne vo štvrtok keramickým seminárom. "Nielen pre odbornú verejnosť, ale aj pre návštevníkov je pripravený odborný seminár Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekóre v Kultúrnom dome Ľudovíta Štúra od 9. do 13.30 h," informuje vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Na seminári odborníci zo Slovenska, Českej republiky a Rakúska budú hovoriť o náboženských motívoch, kresťanskej tematike a symboloch na fajanse i keramických plastikách či domácich hlinených oltárikoch zistených výskumami aj zo zbierok rôznych múzeí.

Popoludnie 30. augusta je venované sprístupneniu výstav. V Múzeu Ľudovíta Štúra sa o 16.30 h uskutoční vernisáž Keramický majster Richard Hóz, ktorá prezentuje výber z jeho tvorby pri príležitosti nedožitého 100. výročia narodenia. Reflektuje aj sakrálnu tematiku diel, ktorej je venovaný tento ročník podujatia. O 18. h v Múzeu slovenskej keramickej plastiky otvoria výstavu Prejavy ľudovej zbožnosti v keramickom dekóre. Prezentuje diela autorov so vzťahom k Modre, v ktorej žili alebo pracovali v jej keramickej dielni a venovali sa náboženskej tematike.

Tradícia i budúcnosť

Festival je oslavou hliny, s ňou spätého remesla, jeho tradíciou i budúcnosťou. V piatok a sobotu sa počas celého dňa koná medzinárodný Hrnčiarsky jarmok, ukážky keramického remesla – točenie na kruhoch, keramické tvorivé dielne, štylizovaný alegorický sprievod, exkurzie v Slovenskej ľudovej majolike a ďalší kultúrny program.

Výťažok z charitatívneho stánku občianskeho združenia Modranská beseda bude použitý na dotvorenie prvého slovenského keramického betlehemu autorov Jozefa Franka a Mariána Lišku. V uliciach Modry budú tradičné kulinárske špeciality, razenie pamätnej mince, divadielko a detské hry z čias našich predkov ako koleso šťastia, drevený kolotoč, hra v guľôčky a iné.

Niektoré podujatia sú aj spomienkou na predchádzajúce ročníky. V Múzeu Ľudovíta Štúra možno vidieť stále keramické expozície - Galériu Ignáca Bizmayera a Z dejín modranskej keramiky, ktorá zachytáva tradičné mestské remeslo od obdobia prvých písomných prameňov. Prezentuje keramické tradície, život v hrnčiarskom cechu, výrobky hrnčiarov a džbánkarov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…