Dobré noviny
Na tabuli záchrancov Židov vo Zvolene pribudli ďalšie mená
TASR
TASR

Na tabuli záchrancov Židov vo Zvolene pribudli ďalšie mená

Čítanie mien deportovaných židovských obyvateľov pochádzajúcich zo Zvolena a okolia a tiež odhalenie ďalších mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, bolo súčasťou spomienkového Dňa obetí holokaustu a rasového násilia na Židovskom cintoríne vo Zvolene vo štvrtok 6. septembra 2018. Na snímke Múr cti na Židovskom cintoríne vo Zvolene.
Čítanie mien deportovaných židovských obyvateľov pochádzajúcich zo Zvolena a okolia a tiež odhalenie ďalších mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, bolo súčasťou spomienkového Dňa obetí holokaustu a rasového násilia na Židovskom cintoríne vo Zvolene vo štvrtok 6. septembra 2018. Na snímke Múr cti na Židovskom cintoríne vo Zvolene. — Foto: TASR - Jozef Poliak

Na cintoríne sú od minulého roku na jednej strane osadené tabule s menami židovských obetí z mesta a okolia a na druhej aj mená tých Slovákov, ktorí Židom cez vojnu pomáhali a mnohých aj zachránili.

Zvolen 6. septembra (TASR) - Čítanie mien deportovaných židovských obyvateľov pochádzajúcich zo Zvolena a okolia a tiež odhalenie ďalších mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, bolo súčasťou štvrtkového spomienkového Dňa obetí holokaustu a rasového násilia na Židovskom cintoríne vo Zvolene.

Na cintoríne sú od minulého roku na jednej strane osadené tabule s menami židovských obetí z mesta a okolia a na druhej aj mená tých Slovákov, ktorí Židom cez vojnu pomáhali a mnohých aj zachránili.

Zvolen mal pred druhou svetovou vojnou zhruba 8000 obyvateľov, z toho asi desatinu tvorili Židia. Do mesta sa ich naspäť nevrátilo 733. Aj tí, ktorí prežili holokaust, postupne emigrovali do zahraničia. Vo Zvolene tak neostal z pôvodného židovského obyvateľstva takmer nikto.

Podľa jedného z organizátorov podujatia Jozefa Klementa tabule s menami záchrancov Židov má Zvolen ako jediné mesto na Slovensku i v strednej Európe. S myšlienkou umiestniť ich na židovskom cintoríne prišla jeho manželka Eva Klementová.

Po odhalení tabúľ sa napoludnie účastníci pietnej spomienky presunuli do Technickej univerzity vo Zvolene, kde sa koná konferencia o holokauste na Slovensku za účasti historikov Eduarda Nižňanského a Michaly Lônčíkovej a riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva. Konferencia je určená najmä žiakom stredných škôl. Popoludní sa uskutoční ešte premietanie filmu o profesorovi Traubnerovi a diskusia o ňom.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…