Dobré noviny
Pri kaplnke s obrazom od emigrantov sa Tulčíčania stretávajú dodnes
TASR
TASR

Pri kaplnke s obrazom od emigrantov sa Tulčíčania stretávajú dodnes

Veriaci z Tulčíka i okolia pútnické miesto pravidelne navštevujú, mávajú tam i svätú omšu.
Veriaci z Tulčíka i okolia pútnické miesto pravidelne navštevujú, mávajú tam i svätú omšu. — Foto: TASR Maroš Černý

Veriaci z Tulčíka i okolia pútnické miesto pravidelne navštevujú, mávajú tam i svätú omšu.

Tulčík 18. septembra (TASR) – Tí, ktorí sa vyberú pešo cez les z Tulčíka do Prešova, počas cesty natrafia na kaplnku. V sedle medzi Kapušianskym hradným vrchom a vrchom Veľká stráž, približne vo výške 400 metrov nad morom, ju na podnet rodákov z obce, ktorí emigrovali do Ameriky, postavili miestni. Veriaci z Tulčíka i okolia pútnické miesto pravidelne navštevujú, mávajú tam i svätú omšu.

„Podľa historických prameňov tadiaľ už v 14. storočí viedla obchodná cesta z Prešova do Bardejova a ďalej do Poľska. Kikapa je voľný preklad z maďarčiny, čo znamená kamenná brána, alebo po šarišsky kamenná 'kapura'. Zrejme preto, lebo v ľavej časti, smerom na Fintice, je cesta zarezaná do kamenného masívu," uviedol pre TASR predseda Pozemkového spoločenstva Kikapa Tulčík Jozef Frimer a doplnil, že neskôr ju ľudia z Tulčíka či Demjaty využívali ako skratku cestou na trhovisko do Prešova, kde predávali svoj tovar. Miesto, na ktorom je postavená kaplnka, si uctili rodení Tulčíčania, ktorí odišli v 19. storočí za prácou do Ameriky tým, že poslali do Tulčíka liaty obraz znázorňujúci Ježiša Krista v Getsemanskej záhrade.

„Obraz bol umiestnený na jednom z dubov na tomto mieste. Po určitom čase, pravdepodobne preto, že strom odumrel, bol premiestnený do sakristie farského Kostola sv. Šimona a Júdu v Tulčíku. Začiatkom 20. storočia na základe podnetu Slovákov žijúcich v Amerike, ktorí to financovali, bola na tomto mieste postavená kaplnka pred ktorou stojíme. Obraz, ktorý je v nej umiestnený váži 68 kilogramov. Kaplnka bola slávnostne posvätená 5. júna 1933," priblížil Frimer.

Po kolektivizácii v roku 1948 pešia cesta alebo skratka do Prešova stratila podľa neho opodstatnenie a začala slúžiť len ako spomienkové miesto, kde kedysi Tulčíčania cestou do Prešova oddychovali a modlili sa. „Nepravidelne tu boli od roku 1993 organizované púte. Od roku 1997 sa konajú pravidelne, každú prvú júnovú sobotu," vysvetlil Frimer.

„Hlavným organizátorom púte na Kikapu je farský úrad v Tulčíku, Poľovnícke združenie Sekčov v Tulčíku a Obecný úrad v Tulčíku. Nápomocné sú aj organizácie ako hubári a dobrovoľní hasiči. Na púti sa stretávajú pútnici z okolitých obcí, či už z Tulčíka, Demjaty, Záhradného, Fintíc a Fulianky. Je to pútnické miesto, kde sa každý môže pomodliť a oddýchnuť si," doplnila starostka obce Tulčík Janka Šoltésová.

Po ceste ku kaplnke si môžu pútnici oddýchnuť alebo sa v prípade nepriaznivého počasia skryť pod prístreškami, ktoré tam osadili členovia občianskeho združenia Hubári Tulčík spolu s obcou.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…