Dobré noviny
Na celoslovenskom stretnutí v Čičmanoch sa zíde vyše 60 fujaristov
TASR
TASR

Na celoslovenskom stretnutí v Čičmanoch sa zíde vyše 60 fujaristov

Na snímke Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca -Brusna na  Celoslovenskom stretnutí fujaristov v Čičmanoch 24. septembra 2017.
Na snímke Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca -Brusna na Celoslovenskom stretnutí fujaristov v Čičmanoch 24. septembra 2017. — Foto: TASR - Erika Ďurčová

Čestnými hosťami podujatia sú herec, režisér, scenárista a pedagóg Juraj Sarvaš a významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elsche

Čičmany 23. septembra (TASR) – Na celoslovenskom stretnutí fujaristov Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! sa od 28. do 30. septembra stretne v Čičmanoch viac ako 60 fujaristov. TASR o tom informovala Daniela Srnanková z Krajského kultúrneho strediska (KKS) v Žiline.

"Slovensko je neodmysliteľne späté s pastierskou kultúrou, ktorej hudobnú zložku si nevieme a ani nemôžeme predstaviť bez fujary. Tento u nás azda najznámejší ľudový hudobný nástroj je právom od roku 2005 zapísaný do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO," povedala Srnanková.

Návštevníkom sa podľa nej predstavia fujaristi z celého Slovenska. "Doplnia ich folklórne skupiny (FS) Podpoľanec z Detvy, Združenie autentického folklóru (ZAF) Pohronci, FS Priehyba z Heľpy, Mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy, Trombitáši Štefánikovci, Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Jozef Pobočík z Brvnišťa, Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny spolu s ľudovou hudbou Štefana Belku, Súbor ľudových piesní a tancov Valašský Vojvoda z Kozlovíc z Českej republiky a domáca FSk Lastovienka z Čičmian," uviedla Srnanková.

Súčasťou podujatia bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov. Vernisáž autorskej výstavy Tibora Mahúta sa uskutoční v piatok 28. septembra o 17. hodine v priestoroch Kaštieľa Čičmany. "Režisérom 12. ročníka celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch je muzikant a výrobca hudobných nástrojov Michal Fiľo. Čestnými hosťami podujatia sú herec, režisér, scenárista a pedagóg Juraj Sarvaš a významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elschek," dodala Srnanková.

Barokovo-klasicistický Kaštieľ Čičmany sa opakovane stáva hostiteľom celoslovenského stretnutia fujaristov. "Pôvodne zemepanský kaštieľ postavili koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Milovníci folklóru sa tu stretávajú po celý rok počas viacerých podujatí plných slovenského folklóru. V tomto roku sa tu uskutoční ešte Škola plieskania bičom v nedeľu 7. októbra," uviedla riaditeľka Kaštieľa Čičmany Berta Piešová.

Hlavným organizátorom celoslovenského stretnutia fujaristov je KKS v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), spoluorganizátormi sú obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a ŽSK.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…