Dobré noviny
Informácie na internete môžu byť nebezpečné, upozorňuje lekár
TASR
TASR

Informácie na internete môžu byť nebezpečné, upozorňuje lekár

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Pacient nemá medicínske vzdelanie, pripomenul profesor Daniel Pella z II. kardiologickej kliniky Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Bratislava 18. marca (TASR) – Liečba napríklad vysokého cholesterolu radami z internetu môže skončiť podľa odborníka problémom. „Pacienti si veľmi často myslia, že výživový doplnok dosiahne presne to isté, čo tableta,“ hovorí profesor Daniel Pella z II. kardiologickej kliniky Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Niekedy podľa neho výživový doplnok môže pomôcť, ale inokedy je zbytočné ho užívať. "Ak napríklad potrebujete znížiť cholesterol o 60 percent, tak to nedosiahnete žiadnym výživovým doplnkom ani veľmi dobrým životným štýlom. Aj pri skvelom životnom štýle možno znížiť cholesterol asi o 15 až 20 percent," vysvetlil.

Podľa Pellu niekedy majú vysoký cholesterol aj štíhli ľudia a dôvodom môže byť vrodená porucha tukového metabolizmu. „Držia diétu, ale tá nie je na mieste, pretože vrodená porucha spôsobuje, že cholesterol sa viac tvorí v pečeni,“ priblížil lekár. Podľa neho môže diéta spustiť mechanizmy, ktoré tvorbu cholesterolu v pečeni ešte zvýšia. „To znamená, že ľudia sú ešte zúboženejší a chudší, ale cholesterol majú vyšší,“ konštatuje Pella. Prízvukuje, že práve preto by sa nemali liečiť na internete, ale s odborníkmi: „Toto na internete iste napísané nie je."

Okrem pacientov s vysokým cholesterolom sa ako kardiológ často stretáva s pacientmi, ktorí trpia napríklad hypertenziou. Doplnil, že aj cukrovka sa v súčasnosti považuje za srdcovo-cievne ochorenie, pretože všetky jej komplikácie súvisia s cievami. Vo všeobecnosti ľudia podľa Pellu na internete často nesprávne interpretujú skúsenosti iných pacientov či nachádzajú neoverené informácie o nežiaducich účinkoch liekov.

„Pacient nemá medicínske vzdelanie,“ pripomenul Pella. „Rozumný pacient by si tak mal informáciu z internetu minimálne overiť u lekára,“ radí. Horšie je podľa neho to, keď zavádzajúcu informáciu na internete poskytujú lekári. Vtedy sa pacient dostáva do veľmi ťažkej situácie a nevie sa sám rozhodnúť, ktorému lekárovi dôveruje viac. Toto je podľa Pellu problém, lebo pacient sa sám nedokáže kvalifikovane orientovať v zdrojoch medicínskych informácií. „Preto je dobré zdvihnúť telefón alebo zájsť k lekárovi a spýtať sa: Pán doktor, vy ste mi poradili toto, ale tam som sa dočítal niečo iné. Ako je to?“ hovorí Pella. Múdry lekár by podľa neho mal vedieť pacienta presvedčiť.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…