Úrady konečne zasiahli: Belgický Cikajúci chlapec 400 rokov plytval pitnou vodu
Vďaka nevedomosti, pretiekli zbytočné milióny litrov vody.
BRUSEL 1. apríla - Podobných sošiek je po celom svete neúrekom, ale tou najslávnejšou je tá v belgickom hlavnom meste, v miliónovom Bruseli. Tamojší Manneken Pis (Cikajúci chlapec) stojí iba päť minút peši od námestia Grand-Place. V uplynulých dňoch sa stala ostro sledovanou, možno najsledovanejšou soškou sveta. Technik kontrolujúci spotrebu Regis Callens totiž zistil, že z Chlapca vyteká čistá, pitná voda. Za štyri storočia jeho existencie tak bolo vyplytvaných viac ako 250 miliónov litrov vody.
Cikajúci chlapec? To skôr Plytvajúci chlapec
Za deň soškou pretieklo 1000 až 2500 litrov vody, čo by dokázalo zásobiť desať domácností. Kontrolór Regis namontoval pod nevysokú sošku vodomer, ktorý odhalil toto plytvanie. Manneken Pis, ako sa bronzová podobizeň chlapca nazýva, vypúšťala pitnú vodu do mestskej kanalizácie štyri storočia.
Mesto sa rozhodlo plytvanie ukončiť. Pod sošku bol nainštalovaný kanálik, ktorý vodu odvádza, takže sa vracia a dookola cirkuluje. Riešenie vzniklo v čase, kedy v Bruseli prebieha takzvaný Vodný týždeň, počas ktorého sa rôzne organizácie a spoločenstvá vydávajú do mesta a riešia environmentálne problémy, akým je aj plytvanie vody. Mestský kancelár Benoît Helling v rozhovore pre Brussels Times uviedol: „V strede Vodného týždňa môžeme hrdo povedať, že po prvý raz za uplynulých štyristo rokov Manneken Pis nemíňa pitnú vodu.“
Počas roka je soška preoblečená do rôznych kostýmov, ktorých má až tisíc.
Kto bol pravou inšpiráciou?
Pôvodnú sošku, ktorú v roku 1965 nahradila súčasná, navrhol a vytvoril flámsky architekt a sochár Jerôme Duquesnoy. Pozadie jej vzniku však ostáva skryté. Jednou z možností je príbeh zo 14. storočia, kedy 2-ročný šľachtic Godfrey III. z Leuvenu, ktorý podobne ako soška stál na vyvýšenom mieste a močil na nepriateľských vojakov.
Ďalší príbeh hovorí o chlapcovi menom Julianske, ktorý zachránil stredovekých Bruselčanov tým, že „uhasil“ horiacu rozbušku, ktorá by zničila časť mestského opevnenia. Ako to teda bolo sa úplne presne nevie, no aj napriek tomu je Manneken Pis veľmi obľúbenou súčasťou Bruselu.