Dobré noviny
V SNM otvorili výstavu Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia
TASR
TASR

V SNM otvorili výstavu Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia

Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia v Slovenskom  národnom  múzeu  v Bratislave 25. septembra 2019.
Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave 25. septembra 2019. — Foto: TASR - Dano Veselský

Projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia začlenenia územia Slovenska do štátu, v ktorom sa Slováci prvýkrát angažovali v pozícii štátotvorného národa.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Výstavný projekt Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia otvorili v stredu v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Vznikol pri príležitosti 100. výročia začlenenia územia Slovenska do štátu, v ktorom sa Slováci prvýkrát angažovali v pozícii štátotvorného národa.

„Predstavuje neľahký zápas o spoločný štát i dnes prehliadaný podiel Francúzskej vojenskej misie na úspešnom priebehu nastolenia československej štátnej moci na území Slovenska," uvádzajú autori výstavy, ktorá osobitne sleduje významných aktérov doby a mesto Košice s okolím.

Autentické predmety historických osobností

Návštevníci v nej nájdu zbierkové predmety zapožičané z Východoslovenského múzea v Košiciach, Vojenského historického múzea - Múzejného oddelenia Svidník a Piešťany, archívne dokumenty Štátneho archívu v Košiciach, Slovenského národného archívu a ďalších kultúrnych inštitúcií. Zaujať ich môžu aj autentické predmety historických osobností, hlavných aktérov Francúzskej vojenskej misie, ktoré darovali vnuk generála Fouchera a vnučka generála Pellého.

Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia
Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia Foto: TASR/Dano Veselský

Písal sa 28. október 1918, keď bolo na slovenskom území rakúsko-uhorské monarchistické štátne zriadenie nahradené republikou s prívlastkom Československá. Štát Slovákov a Čechov však potreboval získať kontrolu nad územím krajiny. Problematické bolo Slovensko, ktoré nemalo stanovené hranice a vlády oboch nových maďarských republík sa ho nemienili vzdať.

Definitívnu hranicu ustanovil Trianon

Pôsobenie ministra s plnou mocou pre správu Slovenska Vavra Šrobára sprevádzali problémy a Slovenská národná rada – najvyšší domáci politický orgán a druhé mocenské centrum, mala obmedzený vplyv. Územie Slovenska bolo preto potrebné najprv vojensky dobyť. Po stabilizácii spoločensko-politických pomerov v lete 1919 určila definitívnu československo-maďarskú hranicu až Trianonská mierová zmluva zo 4. júna 1920.

Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia
Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia Foto: TASR/Dano Veselský

Autori výstavy upozorňujú, že ovládnutie územia nového štátu a konsolidácia pomerov po skončení 1. svetovej vojny neboli v silách nastupujúcej politickej reprezentácie. Významnú pomoc v tomto smere poskytlo Francúzsko, ktoré disponovalo vojenskou silou, autoritou víťaznej mocnosti aj ambíciou stať sa hegemónom v geopolitickom priestore strednej Európy.

Významná vojenská misia

Na základe zmlúv zo začiatku roka 1919 začala v Československu pôsobiť Francúzska vojenská misia. „Bola rozhodujúcim vojenským činiteľom v čase začleňovania územia Slovenska do nového štátu. Mala tiež leví podiel na kreovaní podoby ozbrojených síl a ministerstva národnej obrany," podčiarkujú.

Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia
Snímka z otvorenia výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia Foto: TASR/Dano Veselský

Výstavu Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska misia autorsky pripravili Miloslav Čaplovič z Vojenského historického ústavu Bratislava, Erik Dulovič zo Štátneho archívu v Košiciach a profesor Martin Pekár z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do 2. februára.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…