Dobré noviny
Etnologička: Halloween nie je americký, ale európsky sviatok. Do USA ho priniesli migranti
Marián Balázs
Marián Balázs

Etnologička: Halloween nie je americký, ale európsky sviatok. Do USA ho priniesli migranti

O Halloweene sa často šíria mýty, že je to americký sviatok. Nie je to pravda. Pôvod má v Európe a má súvis s našimi pastiermi.

BRATISLAVA 31. októbra - Tatiana Bužeková pochádza z Moskvy a na Slovensku žije zhruba 30 rokov. Ako sama hovorí, na život na Slovensku si zvykala asi tri roky, dnes sa tu však cíti ako doma. V Moskve vyštudovala matematiku a na Slovensku etnológiu. „Vždy som chcela študovať dejiny náboženstiev, ale po strednej škole som šla študovať matematiku. Po dlhšej dobe, ktoré som na Slovensku strávila s deťmi, som sa rozhodla vrátiť k svojím pôvodným záujmom,“ vysvetlila Bužeková, ktorá sa v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom zhovárala o pôvode Svietku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.

Kdeže Amerika, Dušičky aj Halloween nám dal ktosi iný

Etnologička v rozhovore vysvetlila, kde je pôvod Dušičiek a prečo sa oslavujú začiatkom novembra: "Sviatok všetkých svätých 1. novembra sa v kresťanskej cirkvi slávi od 8. storočia. Jeho zmyslom je pripomenúť si svätých, všetky sväté duše, známe aj neznáme. Sviatok sa začal oslavovať v Anglicku a Írsku, až neskôr sa rozšíril aj do iných krajín. Mal nahradiť keltský sviatok Samhain, ktorý bol jedným z najdôležitejších v keltskom kalendári, išlo o začiatok nového roka." Cirkev ho nakoniec vlastnými zvykmi naozaj nahradila a neskôr k nemu pridala aj druhý sviatok, Pamiatku zosnulých.

V posledných rokoch sa z USA do celého sveta rozširuje sviatok Halloween. Ten je spojený s vyrezávanými tekvicami a s prezliekaním sa do rôznych masiek. Americké deti počas neho chodia od domu k domu a zbierajú sladkosti. Ako pre Dobré noviny povedala etnologička Tatiana Bužeková, pôvod Halloweenu však nie je v USA, ale rovnako v keltskom Samhaine. "V tomto období sa pastieri so svojimi stádami vracali domov, pretože sa končili teplé dni. Keďže sa po krajine pohybovali v čase Samhainu, keď podľa nich boli aktívni duchovia a elfovia, ktorí im mohli uškodiť, začierňovali si tváre a kabáty si obliekali naruby. Do Ameriky sa Halloween dostal spolu s Írmi, ktorí sa tam vysťahovali," hovorí Bužeková.

Aký je pôvod zapaľovania sviec na Dušičky, prečo sa Halloween spája aj s tekvicami či sladkosťami a množstvo iných zaujímavých informácií sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…