Od zajtra nesmú v cirkusoch na Slovensku vystupovať zvieratá. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až 20-tisíc eur
Už od zajtra v cirkusoch, ktoré budú vystupovať na Slovensku, neuvidíme žiadnu drezúru zvierat. Začína platiť vyhláška, na ktorú sa čakalo od septembra.
BRATISLAVA 31. októbra – Ako sme informovali už začiatkom septembra, na Slovensku malo byť od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá.
Rovnako malo byť zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Návrh vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod vedením Gabriely Matečnej (SNS) ale bol v pripomienkovom konaní až do 17. októbra. To v praxi znamenalo, že hoci zákon bol schválený, bez platnej vyhlášky nebol vykonateľný.
Viac o tom, prečo zákon síce platil, no bol v podstate bezzubý, sa dočítate v našom staršom článku.
Platná od začiatku novembra
K zverejneniu platnej vyhlášky, ktorá okrem iného definovala presný zoznam zvierat, ktorých vystupovanie v cirkusoch bude zakázané, prišlo 17. októbra októbra a účinnosť nadobúda už zajtra 1. novembra 2019. Ministerstvo novelou veterinárneho zákona ustanovilo zákaz použiť tieto zvieratá na verejné vystúpenie a na výcvik za účelom verejného vystúpenia.
Od novembra tak dôjde k účinnosti predmetnej vyhlášky a k uplatňovaniu zákonom stanoveného zákazu.
Upravili tri podstatné body
Ministerstvo zákonom zaviedlo rozhodnutie o schválení (resp. pozastavenie, alebo zrušenie tohto rozhodnutia), vyhláškou obmedzilo vybrané druhy zvierat na tento účel, stanovilo pravidlá drezúry zvierat a v neposlednom rade rozšírilo a vyjasnilo viaceré legislatívne oblasti ochrany zvierat vo viacerých právnych predpisoch SR.
Vyhláška, ktorú Slovensku aktuálne Európska komisia notifikovala, ustanovuje zoznam zvierat, ktorých použitie na verejné vystúpenie sa zakazuje a ustanovuje podmienky drezúry zvierat, používaných na účel verejného vystúpenia vrátane výcviku na tento účel.
V cirkusoch neuvidíme tieto zvieratá
Od 1. novembra tak v cirkusoch neuvidíme šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny ani žirafy. Cieľom agrorezortu je ochrániť najrizikovejšiu skupinu zvierat, ktorých použitie v cirkusoch často prekračuje, alebo je na hrane, s prekročením ich biologických a fyziologických schopností, a ktorých držanie a neustále premiestňovanie im môže spôsobovať pravidelný stres, poruchy zdravia, alebo poruchy správania.
Kontrolu nad dodržiavaním týchto ustanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a dobrých životných podmienok zvierat, vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom veterinárnym inšpektorov. V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20 000 eur.
Zvieratá k nám budú môcť byť stále dovážané
Pôvodný zákaz, ktorý navrhlo ministerstvo ešte v apríli, sa ale netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňovalo, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej malo byť povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania. Ako na svojom Facebooku upozornila aj Sloboda zvierat, zvieratá k nám budú môcť byť stále dovážané: „budú k nám smieť stále cestovať, pretože voľný pohyb cirkusom zatiaľ dovoľuje spoločná EÚ legislatíva.“
Jedna z najpokrokovejších legislatív v porovnaní so susedmi
Agrorezort zásadným spôsobom zmenil legislatívu v oblasti ochrany zvierat len pred rokom, aktuálne pracuje ešte na zmene vykonávacích predpisov, ktoré by mali byť zmenené, alebo novelizované ešte v blízkom období.
Rovnako je dôležité ukončenie prechodného obdobia k povinnému označovaniu všetkých psov na Slovensku. Keď sa tento proces sfinalizuje, legislatíva Slovenskej republiky v oblasti ochrany zvierat bude vraj jedna z najpokrokovejších v