Dobré noviny
Prieskum: Na Slovensku sa podľa ľudí žije oproti obdobiu spred roka 1989 lepšie
TASR
TASR

Prieskum: Na Slovensku sa podľa ľudí žije oproti obdobiu spred roka 1989 lepšie

Na snímke výhľad na Bratislavu z Národnej banky Slovenska, v popredí mestská časť Staré Mesto, vľavo Most SNP, vpravo Dóm Sv. Martina v Bratislave
Na snímke výhľad na Bratislavu z Národnej banky Slovenska, v popredí mestská časť Staré Mesto, vľavo Most SNP, vpravo Dóm Sv. Martina v Bratislave — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight, o ktorom TASR informoval Rastislav Kočan.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Približne polovica populácie Slovenska si myslí, že nový režim po novembri 1989 priniesol zlepšenie kvality života pre bežných ľudí. O opaku je presvedčených necelých 40 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight, o ktorom TASR informoval Rastislav Kočan.

Približne 12 percent populácie si myslí, že sa zmenou režimu na kvalite života veľa nezmenilo. Z prieskumu vyplýva, že na Slovensku sú po 30 rokoch dve veľké skupiny obyvateľov, ktorí vnímajú dôsledok novembrových udalostí roka 1989 celkom odlišne. „Muži a ženy sa vo vnímaní života na Slovensku pred a po Novembri ’89 neodlišujú, rozdiely prichádzajú hlavne s rastúcim vekom a dosiahnutým vzdelaním," tvrdí Kočan.

Najpozitívnejší názor na život po zmene režimu majú mladí ľudia, ľudia s vyšším sociálnym statusom, obyvatelia Bratislavského kraja a ľudia žijúci vo väčších mestách. Platí, že čím starší je človek a zároveň čím nižšie má vzdelanie, tým negatívnejšie vníma kvalitu života po Novembri ‘89 a tvrdí, že na Slovensku sa v súčasnosti žije horšie ako pred týmto rokom.

Najvýraznejší negatívny názor majú ľudia vo veku nad 60 rokov, keď život po zmene režimu považuje 56 percent z nich ako horší, 33 percent pritom dokonca ako výrazne horší.

Najviac oceňovanou zmenou k lepšiemu po roku "89 je otvorenie hraníc. Podľa prieskumu 45 percent všetkých ľudí vníma otvorenie hraníc a s ním spojené cestovanie, či štúdium v zahraničí ako významný pozitívny výdobytok novembra.

Podľa viac ako štvrtiny populácie sa v novom režime výrazne zlepšila aj životná úroveň, ktorá pre ľudí reprezentuje lepšiu dostupnosť tovaru v obchodoch, vyššie platy, lepšiu ekonomickú situáciu domácností i viac možností pre mladých. Podľa ďalšej štvrtiny ľudí je pozitívna sloboda prejavu, náboženská sloboda a väčšia informovanosť.

Takmer 30 percent obyvateľstva vníma zhoršenie životnej úrovne po Nežnej revolúcii. Myslia tým hlavne finančnú situáciu ich domácnosti, nízke platy a dôchodky, horšiu dostupnosť bývania, ako aj nižšiu kvalitu potravín. Negatívnejšie situáciu vnímajú ľudia vo veku nad 60 rokov a tí s nižším vzdelaním.

Ďalšou oblasťou, kde je vnímané zhoršenie, sú vzťahy medzi ľuďmi. Ľudia v strednom veku tvrdia, že sa zhoršili aj možnosti zamestnania, respektíve sa zvýšila nezamestnanosť. Podľa ľudí nad 60 rokov sa zhoršila situácia aj v sociálnom systéme, zdravotníctve, školstve a zvýšila sa kriminalita.

Prieskum realizovala agentúra na prelome mesiacov september a október na vzorke 1000 respondentov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…