Dobré noviny
Prezidentka navrhla, aby sa vláda pre Istanbulský dohovor obrátila na Ústavný súd
TASR
TASR

Prezidentka navrhla, aby sa vláda pre Istanbulský dohovor obrátila na Ústavný súd

Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Uviedla to po stretnutí s premiérom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).

Bratislava 10. februára (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska. Uviedla to po stretnutí s premiérom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).

„Názor Ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru. V otázkach, ako je aj táto, sa môžeme posunúť len vo vecnej diskusii a s rešpektom k nášmu základnému zákonu, teda ústave, podľa ktorej má o súhlase s ratifikáciou rozhodnúť parlament,“ vyhlásila v pondelok prezidentka.

Žiadne záväzky z toho nevyplývajú

Podotkla, že nebude stáť v ceste vôli väčšiny v parlamente, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom. To sa však podľa nej doteraz nestalo. Istanbulský dohovor nie je ratifikovaný a podľa prezidentky Slovensku z neho žiadne záväzky nevyplývajú, a teda neplatí a nie je súčasťou právnej reality SR.

„K jeho ratifikácii by mohlo prísť len vtedy, ak by väčšina parlamentu vyjadrila súhlas s pristúpením k dohovoru po prerokovaní jeho textu, čo sa doteraz nestalo a zjavne k tomu ani nie je politická vôľa,“ skonštatovala hlava štátu.

Prekrúcanie faktov a vyvolávanie strachu rešpektovať nemôze

Stav týkajúci sa dohovoru platí od roku 2011, a keďže dohovor neplatí, nie je podľa Čaputovej žiaden naliehavý dôvod riešiť ho tri týždne pred voľbami.

Prezidentka tiež vyjadrila pochopenie k obavám ľudí, podľa svojich slov rešpektuje výhradu k dohovoru a uznáva právo každému vyjadriť sa. „Čo však rešpektovať nemôžem a nebudem, je prekrúcanie faktov, vyvolávanie strachu a nenávisti k nositeľom iného názoru,“ dodala.

Výhrady k Istanbulskému dohovoru podľa nej nemá celá spoločnosť. Dodala, že existuje aj veľká časť ľudí, ktorí v ňom vidia účel prihlásiť sa k boju proti násiliu páchanému na ženách. Tento hlas podľa nej musí byť tiež vypočutý a má mať rovnakú váhu.

Organizátorov a účastníkov utorkových (11. 2.) protestov súvisiacich s odmietnutím dohovoru Čaputová požiadala, aby svoj názor vyjadrili pokojne a nekonfrontačne. "Buďme si, prosím, vedomí váhy svojich slov a skutkov a buďme si vedomí zodpovednosti za následky, ktoré nenávistná rétorika a vyvolávanie úplne zbytočných vášní našej spoločnosti spôsobujú," uzavrela.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…