Dobré noviny
ÚPV varuje pred nákupmi ochranných pomôcok cez internet
TASR
TASR

ÚPV varuje pred nákupmi ochranných pomôcok cez internet

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici varuje občanov.

Banská Bystrica 27. apríla (TASR) - Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici varuje občanov, aby boli v období koronakrízy obzvlášť ostražití pri nákupe ochranných prostriedkov z internetu. TASR o tom v pondelok informovala Erika Presperínová z ÚPV SR.

„ÚPV SR, ktorý je gestorom medzirezortnej komisie pre koordináciu spolupráce v oblasti boja proti falšovaniu a autorskému pirátstvu, upozorňuje verejné inštitúcie, ale najmä občanov, aby boli v tomto období obzvlášť opatrní najmä pri nákupe z internetu. Falšovaný tovar nespĺňa prísne kvalitatívne požiadavky kladené certifikačnými orgánmi Európskej únie a neposkytuje potrebnú mieru ochrany. Upozornenie o zvýšenej kriminalite vydal aj európsky policajný úrad Europol, ktorý registruje nárast podvodov, krádeží a falšovania. Predmetom falšovania sa stávajú i samotné certifikáty osvedčujúce účinnosť či neškodnosť daných výrobkov," zdôraznila Presperínová.

Pozor na rúška, respirátory, ale aj ďalšie veci

Ide najmä o on-line nákupy rúšok, respirátorov, testov na zistenie prítomnosti nového koronavírusu v tele, latexových rukavíc, dezinfekčných gélov na báze alkoholu, mydiel, ale tiež farmaceutických výrobkov, antivirotík, antimalarík, vitamínov a doplnkov výživy.

„V apríli bola na základe spolupráce bezpečnostných agentúr odhalená sieť predajcov falošných tvárových masiek v hodnote 15 miliónov eur, ktoré objednávali zdravotnícke zariadenia," konštatovala Presperínová.

Používajte len osvedčené internetové obchody

Obdobie boja s pandémiou nového koronavírusu je poznačené deficitom farmaceutických a zdravotníckych výrobkov i ochranných prostriedkov na svetových trhoch. Krajiny zápasia s nedostatkom rúšok, respirátorov, ochranných oblekov či dezinfekčných prostriedkov.

Ich nedostatok spojený s nárastom cien spomínaných komodít sa stal živnou pôdou pre rapídny nárast obchodu s falšovaným tovarom v danej oblasti.

„Napriek tomu, že väčšina falšovaných výrobkov aj v tomto prípade pochádza z Číny a Indie, dnes už neplatí, že takýto tovar prezradí iba podozrivo nízka cena. Spotrebiteľ by mal preto využívať len osvedčené internetové obchody, prípadne kamenné predajne,“ pripomenula Presperínová.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…