Rekonštrukcia Bratislavského hradu odkryla unikátny archeologický nález z 11. storočia
Záverečná etapa rekonštrukcie Bratislavského hradu priniesla unikátny archeologický nález v podobe drevozemného valu z 11. storočia.
Bratislava 6. augusta (TASR) – Záverečná etapa rekonštrukcie Bratislavského hradu priniesla unikátny archeologický nález v podobe drevozemného valu z 11. storočia. Kancelária Národnej rady (NR) SR bude musieť nález chrániť a prezentovať priamo na mieste odkrytých nálezových miest.
Pamiatka by mohla byť zreštaurovaná do roku 2023 a nálezy by mohli byť verejnosti sprístupnené v roku 2023. Ako priblížil riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay, v areáli hradu realizujú záchranné archeologické výskumy už od roku 2015.
Spolu s archeológom Mariánom Samuelom zdôraznili, že zachovaná drevozemná hradba patrí k najlepšie zachovaným opevneniam z tejto doby v strednej Európe a je vhodná aj na prezentáciu.
V 11. storočí bola Bratislava významným župným centrom
Pre TASR vysvetlili, že hradba pravdepodobne ešte v 11. storočí zhorela a jej mohutná viacmetrová deštrukcia zásadne zmenila ráz terénu a vytvorila dnešný reliéf hradného kopca.
„Podobný nález je v stredoeurópskom kontexte výnimočný, obdobný môže návštevník vidieť pod nádvorím Pražského hradu,“ komentoval Ruttkay. Zachované drevené opevnenia možno podľa archeológov vidieť v Poľsku, kde sa drevo zachovalo pod úrovňou spodnej vody.
Priblížili, že v období 11. storočia nebola Bratislava oveľa väčšia ako Hainburg, určite rozsiahlejšou bola v tomto období Nitra. Bratislava bola podľa archeológov v tomto čase významným župným uhorským centrom.
Sídlila tam významná vojenská posádka
Na hrade musela podľa ich slov sídliť významná vojenská posádka a istý čas aj posádka poľského vládcu Boleslava Chrabrého, ktorý toto územie na istý čas obsadil. Drevozemný val z dubového dreva bol na Slovensku prvým príkladom konzervácie zuhoľnateného dubového dreva.
Dodali, že výskumy potvrdili výnimočnosť tejto strategickej vyvýšeniny nad Dunajom. Cenia si tiež snahu NR SR o prezentáciu zachovaných nálezov a podporujú zvolanie medzinárodnej odbornej komisie na potvrdenie unikátneho významu.
Rekonštrukcia sa predĺži a predraží
Ukončenie rekonštrukčných prác na Bratislavskom hrade sa preto pre archeologický nález posunie z pôvodne plánovaného februára na jún 2021. Rovnako sa predraží. Ako pre TASR uviedol vedúci Kancelárie Národnej rady (NR) SR Daniel Guspan, verejnosť by mohla nálezy vidieť v roku 2023.
Vzhľadom na významnosť a unikátnosť nálezu Krajský pamiatkový úrad Bratislava po prerokovaní na viacerých komisiách vydal v októbri minulého roka svoje rozhodnutie k ďalšej ochrane a prezentácii nálezu.
„Tento nález bude od nás vyžadovať zmenu projektu. Rozpracovali sme ho spolu s architektmi. Potrebujeme sa rozhodnúť, akým spôsobom ideme projekt doplniť o novonájdené artefakty. Máme vypracovanú zmenu stavebného projektu,“ komentoval Guspan s tým, že existujú dve alternatívy.