Bratislavský kraj odkúpi synagógu vo Svätom Jure, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) odkúpi do svojho vlastníctva synagógu vo Svätom Jure (okres Pezinok), ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
Niektorí členovia poslaneckého zboru sa zhodli, že čakať od štátu financie na ochranu či záchranu niektorých pamiatok je naivné. Predseda Židovskej náboženskej obce Bratislava Tomáš Stern hovorí o nespochybniteľnom význame synagógy z hľadiska nielen židovských, ale aj slovenských a svetových dejín.
„Synagóga vo Svätom Jure je, vzhľadom na rozsiahlu devastáciu židovských pamiatok v čase druhej svetovej vojny a najmä po nej, aktuálne druhou najstaršou zachovanou synagógou na území Slovenska,“ priblížil pre TASR Stern.
Veľký význam pôvodných maľoviek
Napriek tomu, že po arizácii židovského majetku prešla do súkromných rúk a využívala sa ako šopa a v súčasnosti je v značne degradovanom stave, zachovalo sa takmer všetko. Veľký význam majú najmä pôvodné maľovky z 19. storočia, rituálne umývadlo, skrinka na milodary, liatinové stĺpy či tabuľa na fasáde budovy s menami svätojurských židovských vojakov, ktorí padli na bojiskách počas prvej svetovej vojny.
Význam synagógy podčiarkuje podľa Sterna aj súvis so svetoznámym rabínom Chatamom Soferom, ktorý vo Svätom Jure pôsobil v exile, kde napísal aj jedinú autobiografickú prácu.
Mesto je zároveň spojené aj s významným stretnutím Rudolfa Vrbu a ďalšieho utečenca z koncentračného tábora s pápežským legátom, ktorému podali svedectvo. Vo Svätom Jure počas druhej svetovej vojny fungoval aj tzv. pracovný tábor pre demobilizovaných židovských vojakov.