Dobré noviny
Orol krikľavý po rehabilitácii mieri do Afriky
TASR
TASR

Orol krikľavý po rehabilitácii mieri do Afriky

Z rehabilitačnej stanice Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Rozhanovciach
Z rehabilitačnej stanice Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Rozhanovciach — Foto: TASR/František Iván

Ako TASR informovala hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková, mláďa pochádzajúce z Pienin bolo zoslabené, predčasne opustilo hniezdo a zrejme nevedelo uloviť korisť.

Rozhanovce 11. septembra (TASR) – Z rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach, ktorú prevádzkuje Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach, v piatok vypustili do voľnej prírody orla krikľavého. Ako TASR informovala hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková, mláďa pochádzajúce z Pienin bolo zoslabené, predčasne opustilo hniezdo a zrejme nevedelo uloviť korisť.

Orlie mláďa nájdené v lesnom poraste previezli na Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat v Univerzitnej veterinárnej nemocnici UVLF, kde možno priniesť nájdeného chráneného živočícha 24 hodín denne. Po preliečení ho transportovali do rehabilitačnej stanice.

„Bol u nás asi mesiac, dostali sme ho do vyššieho kondičného stavu a pripravili na návrat do voľnej prírody. Čas nás tlačil, lebo je obdobie migrácie dravcov, keď orol krikľavý tiahne zo Slovenska do Afriky. Museli sme sa preto ponáhľať, aby sa stihol pripojiť ku kŕdľu svojich rovesníkov," povedal prednosta kliniky Ladislav Molnár.

Do voľnej prírody ho vypustili z veľkého ďatelinového poľa nad Rozhanovcami v okrese Košice-okolie, kde má orol ideálne podmienky, aby sa zorientoval, našiel korisť a vybral sa smerom na juh.

Študenti univerzity v rámci klinických cvičení absolvujú výučbu aj priamo v rehabilitačnej stanici. Ročne sa tam vyliečia desiatky chránených druhov vtákov - hlavne dravcov, sov a bocianov. „Máme pestré zastúpenie veľmi vzácnych dravcov - orol skalný, orol kráľovský, sokol rároh a ďalšie druhy európskeho významu. Niektoré boli veľmi ťažko postihnuté nárazmi na elektrické vedenie a úspešne rehabilitovali,“ dodal.

Podľa rektorky univerzity Jany Mojžišovej toto účelové zariadenie poskytuje pomoc dravcom, ktoré sa zranili nárazmi na elektrické vedenie, vďaka projektu Life Energia. Univerzita pripomína, že cez územie Slovenska vedie 35 000 kilometrov elektrických vedení a po zásahu prúdom alebo po náraze do elektrického vedenia zahynie každý rok najmenej 13 000 vtákov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…